Teknolojideki kamera gelişiminin kompozisyona ve görüntüye etkisi: Yaratıcı ifade ve algısal deneyim
The impact of technological camera development on composition and image: Creative expression and perceptual experience
- Tez No: 968604
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU KURTİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çekim tekniklerindeki gelişme, yaratıcılığı şekillendiren önemli bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Yüksek çözünürlük, hareketli görüntü sabitleme sistemleri ve düşük ışık performansı gibi teknolojik yeniliklerin benimsenmesiyle, kompozisyonun merkezinden değişim başlamıştır. Bu dönüşüm, anlatı yapılarının görüntü ile olan ilişkisini derinleştirirken, kimi zaman bu yapılar üzerinde olumsuz bir baskı oluşturmakta, kimi zamanda anlatı dilini geliştirmektedir. Görüntü teknolojilerindeki yenilikler, sinemanın sadece film yapımının teknik üretim biçimlerini dönüştürmekle kalmayıp, aynı zamanda estetik yapıyı ve seyirci arasındaki duygusal dinamikleri de yeniden şekillendirmiştir. Analogdan dijital sistemlere geçiş, önemli operasyonel verimlilikler sağlamış, ancak daha da önemlisi, sinematik ifadenin kavramsal ve biçimsel olarak yeniden yapılandırılmasına yol açmıştır Bu çalışma, nitel betimsel bir analiz yaklaşımı kullanarak, iki farklı nesilden 11 görüntü yönetmeniyle yüz yüze yapılan detaylı görüşmelerden yararlanmaktadır. Bulgular, dijital sinematografinin yerleşik estetik ilkelere meydan okurken aynı zamanda yaratıcı özgürlüğü nasıl genişlettiğini ortaya koymaktadır. Bu araştırma, belirli dizi ve filmlere yapılan atıflar da dahil olmak üzere, analog ve dijital yapımlara dayalı karşılaştırmalı yorumlar aracılığıyla, sinemanın gelişen görsel diline dair eleştirel bakış açıları ve gelecekteki gelişimine yönelik öngörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Advances in filming techniques have emerged as an important factor shaping creativity. With the adoption of technological innovations such as high resolution, motion stabilization systems, and low-light performance, change has begun at the heart of composition. This transformation deepens the relationship between narrative structures and imagery, sometimes exerting a negative pressure on these structures and at other times enhancing the narrative language. Innovations in image technology have not only transformed the technical production methods of filmmaking but have also reshaped the aesthetic structure and emotional dynamics between the audience. The transition from analog to digital systems has provided significant operational efficiencies, but more importantly, it has led to the conceptual and formal restructuring of cinematic expression. This study employs a qualitative descriptive analysis approach, drawing on detailed face-to-face interviews with 11 cinematographers from two different generations. The findings reveal how digital cinematography challenges established aesthetic principles while also expanding creative freedom. This research offers critical perspectives on the evolving visual language of cinema and insights into its future development through comparative analyses based on analog and digital productions, including references to specific series and films.