Bilinçli farkındalık temelli mındkınder programının çocukların iyi oluşları ve davranışları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigating the impact of the mindkinder mindfulness-based program on children's well-being and behavioral outcomes
- Tez No: 968603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ AKŞİN YAVUZ, DOÇ. DR. FATMA ÖZGE ÜNSAL AKSEBZECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bilinçli farkındalık temelli sosyal duygusal öğrenme programı olan“MindKinder Bilinçli Farkındalık Programı Türkçe Kısaltılmış Uyarlaması”nın Türkçe alan yazınına kazandırılması ve programın okul öncesi dönem çocuklarının psikolojik iyi oluşlarına ve davranışlarına (sosyal becerileri, problem davranışları ve akran oyun davranışları) olan etkisinin incelenmesi araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Bu kapsamda“MindKinder Bilinçli Farkındalık Programı Türkçe Kısaltılmış Uyarlaması”nın Türkçe dil ve kültür uyarlaması yapılmış, beraberinde çalışma grubunda yer alan çocuklarla ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel modele uygun bir uygulama süreci gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunda yer alan beş yaş grubu çocukların katılımıyla araştırmacının aynı zamanda sınıf öğretmeni olduğu deney 1 grubu ve araştırmacının yalnızca program uygulamacısı olduğu deney 2 grubu toplam sekiz hafta süren uygulamalar gerçekleştirmiştir. Kontrol grubu ise rutin okul öncesi eğitim programını sürdürmüştür. MindKinder Bilinçli Farkındalık Programı Türkçe Kısaltılmış Uyarlaması uygulamalarını deneyimleyen çocukların psikolojik iyi oluşlarının ve sosyal becerilerinin olumlu yönde değiştiği, davranış problemlerinin ve oyundaki akran etkileşim davranışları bakımından negatif davranışların azaldığı belirlenmiştir. Buna göre çocuklarla gerçekleştirilen bilinçli farkındalık temelli sosyal duygusal öğrenme programı uygulamalarının çocukların psikolojik iyi oluşları ile sosyal gelişimlerine gerek beceri gerekse davranış anlamında olumlu katkısının olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to introduce the“Turkish Shortened Adaptation of the MindKinder Mindfulness Program,”a mindfulness-based social and emotional learning program, into the Turkish literature and to examine its effects on preschool children's psychological well-being and behaviors, including social skills, problem behaviors, and peer play behaviors. Within this scope, the program was linguistically and culturally adapted into Turkish, and an implementation process was carried out in accordance with a quasi-experimental pre-test–post-test control group design. The study group consisted of five-year-old children who participated in two experimental conditions: in Experimental Group 1, the researcher, also serving as the classroom teacher, implemented the program, while in Experimental Group 2, the researcher functioned solely as the program facilitator. Both experimental groups participated in an eight-week implementation, whereas the control group continued with the routine preschool curriculum. Findings indicated that children who experienced the Turkish Shortened Adaptation of the MindKinder Mindfulness Program showed improvements in psychological well-being and social skills, as well as reductions in problem behaviors and negative peer interaction behaviors during play. Accordingly, it can be concluded that mindfulness-based social and emotional learning programs implemented with children contribute positively to their psychological well-being and social development in terms of both skills and behaviors.