Fen bilgisi öğretmen adaylarının iklim direnci konusundaki kavramsal anlamalarının sistem düşüncesi yaklaşımıyla incelenmesi
Evaluating pre-service science teachers' conceptual understanding of climate resilience through a systems thinking approach
  1. Tez No: 968605
  2. Yazar: SEMANUR AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE AYTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İklim değişikliğinin etkileriyle başa çıkabilmek için bireylerin iklim direncine ilişkin farkındalık kazanmaları ve bu farkındalığı bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirebilmeleri gerekmektedir. Bu doğrultuda gerçekleştirilen araştırmanın amacı, fen bilgisi öğretmen adaylarının iklim direnci konusundaki kavramsal anlamalarını sistem düşüncesi yaklaşımıyla belirlemektir. Belirtilen amaca ulaşmak için mevcut araştırmada açımlayıcı sıralı karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında son sınıfta öğrenimlerine devam eden 25 fen bilgisi öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, Sistem Düşüncesi Ölçeği, İklim Direnci Anketi ve yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Sistem Düşüncesi Ölçeğinden elde edilen veriler istatistiksel analizlere, İklim Direnci Anketinden elde edilen veriler betimsel, içerik ve istatistiksel analizlere tabi tutulmuştur. Son olarak yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen veriler içerik ve betimsel analiz ile çözümlenmiştir. Araştırma, fen bilgisi öğretmen adaylarının iklim direnci tanımlamalarının düşük seviyede olduğunu göstermiştir. Bulgular ayrıca, öğretmen adaylarının sistem düşüncesi becerilerinin düşük düzeyde olduğunu ve bu nedenle iklim direnci gibi karmaşık çevresel kavramları bütüncül biçimde ele almakta zorlandıklarını ortaya koymuştur. Görüşmelerden elde edilen nitel veriler ise bu durumu destekler nitelikte olup öğretmen adaylarının sistem bileşenleri arasındaki ilişkileri kurmakta güçlük yaşadıklarını göstermektedir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, fen bilgisi öğretmenliği öğretim programında çevre eğitimi konulu dersler işlenirken iklim direnci kavramına daha fazla yer verilip öğretmen adaylarının konuyla ilgili farkındalığının arttırılması önerilmektedir. Ayrıca öğretmen adaylarının sistem düşüncesi becerilerinin geliştirilmesi için, eğitim süreçlerinde yaşam temelli senaryolar ve proje merkezli öğretim gibi bütüncül yaklaşımlara yer verilmesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Individuals need to develop an awareness of climate resilience and evaluate this awareness from a holistic perspective to cope with the effect of climate change. In this context, the aim of this study was to determine the conceptual understanding of climate resilience among pre-service science teachers through a systems thinking approach. Exploratory sequential mixed method was used in the current study to achieve the purpose. The study group consisted of 25 pre-service science teachers who were in their final year of education in the 2023-2024 academic year. The data were collected through Systems Thinking Scale, Climate Resilience Questionnaire and semi-structured interviews. The Systemic Thinking Scale data was analyzed using statistical methods, while the Climate Resistance Survey data was analyzed using descriptive, content and statistical methods. Subsequently, the data obtained from the semi-structured interviews were analyzed using content and descriptive analysis. The findings indicated that the pre-service science teachers' definitions of climate resilience were at a low level. Furthermore, the results indicated that their systems thinking skills were also at a low level, which hindered their ability to address complex environmental concepts, such as climate resilience, from a holistic perspective. Qualitative data obtained from the interviews supported these results, revealing that the participants had difficulty conceptualizing climate resilience in a holistic manner through the relationships among system components. In accordance with the results, while the courses on environmental education are being processed in the science education curriculum, it was recommended to give more emphasis to the concept of climate resistance and to increase the awareness of teacher candidates about the subject. Furthermore, it was suggested that holistic instructional approaches such as scenario-based learning and project-based teaching be incorporated into educational practices to foster the development of systems thinking skills among pre-service teachers.