Uluslararası hukukta Filistin meselesinin gündemleştirilmesi: Üçüncü dünya perspektifi ışığında 1947 BM Genel Kurulu Özel Oturumu
The internationalization of the Palestine question in international law: The 1947 UN General Assembly Special Session in light of the third world perspective
- Tez No: 968635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK SARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Uluslararası hukukun en tartışFilistin meselesi, BM Genel Kurulu 181 (II) sayılı kararı, BM'nin araçsallaştırılması, 1947 BM Genel Kurulu Özel Oturumu, TWAIL, kendi kaderini tayin hakkı malı konularından biri olan Filistin meselesinin günümüzde hâlâ çözüme kavuşturulamamış olmasının nedenlerini anlayabilmek için, meselenin Birleşmiş Milletler (BM) gündemine ilk kez nasıl taşındığının ve hangi hukuki temeller doğrultusunda ele alındığının eleştirel bir perspektiften incelenmesi gerekmektedir. Mevcut literatürde, uluslararası hukukta Filistin meselesi ele alınırken, genellikle 1947 tarihli 181 (II) sayılı BM Genel Kurulu Filistin Taksim Kararı ve bu karar öncesinde yürütülen Genel Kurul tartışmaları odak noktası haline gelmektedir. Ancak, Filistin meselesinin BM gündemine taşındığı ve BM Filistin Özel Komitesi'nin (UNSCOP) kurulduğu 1947 tarihli BM Genel Kurulu Özel Oturumu'nun kapsamlı biçimde incelendiği bir çalışmanın bulunmaması bu alandaki önemli bir boşluğa işaret etmektedir. Oysa söz konusu Özel Oturum, BM'nin Filistin meselesine yönelik yaklaşımının şekillenmeye başladığı ilk aşamayı temsil etmekte; bu yönüyle, sürecin bütüncül ve tarihsel bağlam içinde anlaşılabilmesi açısından önemli bir dönüm noktası niteliği taşımaktadır. Bu çalışmada, 1947 BM Genel Kurulu Özel Oturumu kapsamında yürütülen müzakereler, Uluslararası Hukuka Üçüncü Dünya Yaklaşımları (TWAIL) çerçevesinde eleştirel bir analizle değerlendirilmiştir. Yapılan inceleme sonucunda, BM'nin bu Özel Oturum'daki karar alma süreçlerinin, her ne kadar hukuki bir meşruiyet çerçevesi içinde sunulmuş olsa da, esasen dönemin baskın siyasal aktörlerinin çıkarlarını yansıttığı ve uluslararası hukukun, bu süreçte tarafsız ve evrensel ilkeler temelinde değil, güç ilişkileri ekseninde işlediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to understand why the Palestine question—one of the most controversial issues in international law—remains unresolved to this day, it is necessary to critically examine how the issue was first brought to the agenda of the United Nations (UN) and on what legal basis it was addressed. Existing literature on the treatment of the Palestine question in international law tends to focus primarily on UN General Assembly Resolution 181 (II) of 1947, which proposed the partition of Palestine, as well as the debates that preceded this resolution. However, there is a notable gap in the literature concerning a comprehensive analysis of the 1947 UN General Assembly Special Session during which the Palestine question was formally introduced to the UN agenda and the United Nations Special Committee on Palestine (UNSCOP) was established. Yet this Special Session represents the initial phase in which the UN's approach to the Palestine question began to take shape and, as such, constitutes a critical turning point for understanding the process within a holistic and historical context. This study offers a critical analysis of the debates held during the 1947 UN General Assembly Special Session through the lens of Third World Approaches to International Law (TWAIL). The analysis reveals that although the decision-making processes of this Special Session were framed within a discourse of legal legitimacy, they essentially reflected the interests of the dominant political powers of the time. Consequently, international law in this context functioned not on the basis of impartial and universal principles, but along the lines of prevailing power relations.