Mobil uygulama arayüzlerinde minimal tasarım / Gezi planı uygulaması
Minimal design in mobile application interfaces / Trip planning application
- Tez No: 968682
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KEŞ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Geçmişten günümüze daima iletişime geçme duygusu hatta zorunluluğu hisseden insanoğlunun bu arzusu, çağımızda büyük oranda dijital mecralar üzerinde gerçekleşmektedir. Toplumun iletişim tarzını değiştiren bu mecralarda, her yeni gün bir yenisiyle karşılaştığımız, kullanıcı dostu işlevsel ürünler ortaya çıkmaktadır. Şaşırtıcıdır ki ortaya çıkan bu ürünler, kullanıcısıyla buluştuğu andan itibaren, hızlıca milyonlar tarafından tecrübe edilmeye başlanmaktadır. Çağın teknolojisini yakalamak ve bu hevesli milyonları kendi kullanıcıları yapabilmek üzere çaba sarf eden firmaların da mobil uygulamaları geliştirme hususunda son derece hevesli bir tutum sergiledikleri göze çarpmaktadır. Bu arz-talep büyümesi, mobil uygulama geliştiricilerin sayısını da hızla artırmış ve artırmaya devam etmektedir. Bu gelişmenin en büyük nedeni de bilindiği üzere, sabit bilgisayar ortamından mobil uygulamalara geçilmesi olmuş ve mobil uygulamalar, artık çağımız ihtiyaçlarının şekil ve yönünü belirlemede en etkili araçlardan biri haline gelmiştir. Ancak bu olmazsa olmaz tasarım materyalleri, kendi gelişimiyle birlikte yeni tasarım sorunlarını da beraberinde getirmiştir. Bu sebeptendir ki günümüzde minimal tasarım kavramı yeniden ele alınmaya başlanmış, adeta kavram mobil uygulamaların birincil konusu haline gelmiştir. Kurumsal kimlikle uyumsuz skeuomorphic, materyal ve benzer anlayışlarla geliştirilen, yalınlıktan uzak mobil uygulamalar, görsel açıdan yoğun ve karmaşık yapıları nedeniyle kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durum, son yıllarda uygulama geliştiricileri minimalist yaklaşıma yönelten en önemli etkenlerden biri olmuştur. Bu bağlamda söz konusu problemin nasıl çözümleneceğine örnek oluşturmak amacıyla,“Gestalt İlkeleri, Bilişsel İlkeler ve Tasarım İlkeleri”çerçevesinde Figma programı kullanılarak bir mobil uygulama prototipi geliştirilmiştir. Geliştirilen prototip, gönüllü üniversite öğrencileri tarafından deneyimlenmiş ve bu öğrenciler, aynı ilkelerden yararlanılarak hazırlanan“Kano Modeli”ve“Likert Ölçeği”bir ankete katılmışlardır. Anket sonucunda elde edilen nicel veriler, nitel verilerle karşılaştırılmış böylece minimal, estetik, nitelikli bir dolaşım sistemine sahip, kullanıcı dostu bir uygulama geliştirmenin çözüm yolu, örnek mobil arayüz tasarımları üzerinden aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, humans have felt the desire and even the necessity to communicate. Today, this need is largely realised in digital media. These digital media, which are changing the way society communicates, are creating user-friendly, functional products that we come across a new one every day. These products are quickly adopted and used by millions from the moment they are introduced to the market. Conversely, it is also noteworthy that companies that strive to keep up with technological developments and convert these millions of enthusiastic persons into their own users are quite willing to develop mobile applications. Accordingly, this has rapidly expanded the number of mobile application developers and continues to do so. The main driving force of this development, as is known, was the transition from desktop computers to mobile applications. Indeed, mobile applications have evolved into powerful tools that shape contemporary needs and preferences. These indispensable design materials, along with their development, have also brought about new design problems. For this reason, the concept of minimal design has begun to be reconsidered today and has become the main focus of mobile applications. Mobile applications developed with skeuomorphic, material, and similar concepts that are incompatible with the corporate identity negatively impact the user experience due to their visually dense and complex structures. This has been one of the most significant factors driving app developers towards a minimalist approach in recent years. In this context, as an example of how to solve this problem, a mobile app prototype was developed using the Figma interface design programme, within the framework of“Gestalt Principles, Cognitive Principles, and Design Principles.”The developed prototype was experienced by volunteer university students, and then they participated in the“Kano Model”and“Likert Scale”survey that we prepared based on the same principles. The quantitative data obtained from the survey were compared with the qualitative data. Thus, the solution for developing a user-friendly app with a minimal, aesthetic, high-quality navigation system was presented through sample mobile interface designs.