Yerel halkın turizm gelişim algısının yaşam kalitesi ve duygusal dayanışma düzeyine etkisi: Afyonkarahisar Ayazini köyü örneği
The effect of local resident's perception of tourism development on quality of life and emotional solidarity: The case of Afyonkarahisar Ayazini village
- Tez No: 968740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı, Afyonkarahisar ili Ayazini Köyü'nde yaşayan yerel halkın turizm gelişimine yönelik algılarının, yaşam kalitesi ve duygusal dayanışma düzeyleri üzerindeki etkilerini belirlemektir. Çalışmada öncelikle turizm gelişim algısı, yaşam kalitesi ve duygusal dayanışma kavramlarına ilişkin kavramsal bir çerçeve oluşturulmuştur. Uygulama aşamasında veri toplama aracı olarak anket tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmanın evrenini Ayazini Köyü'nde yaşayan yerel halk oluşturmaktadır. Kolayda örnekleme yöntemiyle 240 kişiden veri toplanmıştır. Elde edilen veriler yüzde, frekans, aritmetik ortalama ve standart sapma gibi tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra; faktör analizi, güvenirlik analizi, çoklu grup analizi, çok değişkenli normallik testi ve Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) analiz teknikleriyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, yerel halkın turizm gelişimine yönelik algıları yaşam kalitesini anlamlı şekilde etkilemekte; bu etki ekonomik, sosyal ve çevresel boyutlarda farklı düzeylerde ortaya çıkmaktadır. Çalışmanın diğer bir önemli bulgusu turizm gelişimi algısının duygusal dayanışma üzerindeki etkisinin yalnızca sosyal boyutta anlamlı olduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçları doğrultusunda, araştırmacılara, yerel yönetimlere ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik çeşitli politika ve uygulama önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of the local residents' perceptions of tourism development on quality of life and emotional solidarity in Ayazini Village, located in the province of Afyonkarahisar. Initially, a conceptual framework was established regarding tourism development perception, quality of life, and emotional solidarity. In the implementation phase, data were collected using a questionnaire technique. The study population consisted of residents of Ayazini Village, and data were obtained from 240 individuals using the convenience sampling method. The collected data were analyzed using descriptive statistics such as percentage, frequency, arithmetic mean, and standard deviation, as well as analytical techniques including factor analysis, reliability analysis, multigroup analysis, multivariate normality test, and Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM). The findings revealed that the local community's perception of tourism development significantly affects their quality of life, with varying impacts across economic, social, and environmental dimensions. Another key finding is that the perception of tourism development influences emotional solidarity only in the social dimension. Based on the results, the study offers various policy and practice recommendations for researchers, local administrations, and non-governmental organizations.