Effects of fungal treatment on portland cement mortars
Portland çimento harçlarına uygulanan mantar işleminin etkileri
- Tez No: 968739
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN BAHADIR KESKİN, PROF. DR. GÜLTEN ÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Beton, uygun maliyeti ve yüksek basınç dayanımı nedeniyle en yaygın kullanılan yapı malzemelerinden biridir. Ancak çatlamaya eğilimli olması, dayanıklılığını önemli ölçüde etkileyebilir ve hizmet ömrünü kısaltabilir. Bu araştırma, çimento esaslı harçlardaki çatlamayı azaltmak amacıyla sürdürülebilir bir çözüm olarak mantar temelli yüzey işleminin kendi kendini iyileştirme yeteneklerini incelemektedir. Aspergillus niger, Trichoderma harzianum ve Trichoderma virens olmak üzere üç mantar türü, besin kaynağı olarak kalsiyum laktat ile birlikte kullanılmıştır. Standart kür süresi sonrasında iyileşme süreci kapsamlı bir deneysel programla gözlemlenmiştir. Mantar uygulamalarının etkinliği tahribatsız test yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Ultrasonik darbe hızı ve elektriksel empedanstaki artışlar, işlem görmüş numunelerde yapısal bütünlüğün iyileştiğini ve gözenek bağlantılarının azaldığını göstermiştir. Su emme kapasitesini ölçen kılcal su emme testleri, sıvı geçişine karşı direncin arttığını işaret eden önemli bir azalma ortaya koymuştur. Ayrıca, temas açısı ölçümleri mantar uygulanan harçlarda, işlem görmemiş kontrol numunelerine kıyasla yüzey hidrofobisitesinin arttığını doğrulamıştır. Mikroskobik incelemeler gözle görülür çatlak kapanmalarını ortaya koyarken, taramalı elektron mikroskobu (SEM) mineral oluşumlarını göstermekte ve X- ışını difraksiyonu (XRD) analizleri, iyileşmeden sorumlu birincil bileşiğin kalsiyum karbonat olduğunu belirlemiştir. Yüksek çözünürlüklü optik mikroskopi de biyolojik olarak çökeltilmiş minerallerle çatlakların dolduğunu doğrulamıştır. Bu bulgular, mantar ile yapılan uygulamalarda, mantar temelli işlemlerin çimento esaslı malzemelerin dayanıklılığını ve su geçirmezliğini artırmadaki etkinliğini ortaya koymaktadır. Sonuçlar, biyolojik kendi kendini iyileştirme yönteminin beton altyapıların hizmet ömrünü uzatmak için uygulanabilir ve çevre dostu bir yöntem olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Concrete is among the most commonly utilized construction materials, primarily due to its cost-effectiveness and substantial compressive strength. However, its propensity to crack can significantly impact durability and reduce its service life. This research investigates the self-healing capabilities of a fungal-based surface treatment as a sustainable solution for minimizing cracking in cementitious mortars. Three fungal species, namely Aspergillus niger, Trichoderma harzianum, and Trichoderma virens were employed in conjunction with calcium lactate as a nutrient source. Following a standard curing period, the healing process was monitored through a comprehensive experimental program. The effectiveness of the fungal treatments was evaluated using non-destructive testing techniques. Enhancements in ultrasonic pulse velocity and electrical impedance measurements indicated improved internal integrity and reduced pore connectivity in the treated precracked specimens. Sorptivity assessments demonstrated a significant reduction in water absorption capacity, suggesting enhanced resistance to fluid penetration. Additionally, contact angle measurements confirmed increased surface hydrophobicity in the fungal-treated mortars compared to the untreated control samples. Microscopic examinations revealed visible crack closure, while scanning electron microscopy (SEM) showed mineral formations and X-ray diffraction (XRD) analysis identified calcium carbonate as the principal compound responsible for the crack healing mechanism. High-resolution optical microscopy further confirmed the infilling of cracks with bio-precipitated minerals. These findings underscore the efficacy of fungal-based treatments in enhancing the durability and impermeability of cement-based materials. The results support the potential of biological self-healing as a viable and environmentally friendly approach for extending the service life of concrete infrastructure.