Egzersiz bağımlılığının dürtüsellikle ilişkisi
Relationship between exercise addiction and impulsivity
- Tez No: 968814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Egzersiz bağımlılığı diğer bağımlılıklarda da olduğu gibi kişinin sağlığını olumsuz yönde etkiler ve işlevselliğini bozar. Egzersiz bağımlılığı hem bağımlılık hem de dürtü unsurlarını içerir. Dürtüsellik bağımlılık riskinin erken belirleyicisi olarak görülür. Bu çalışmanın amacı egzersiz bağımlılığı ve dürtüsellik arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ek olarak, araştırmada bireylerin cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, gelir düzeyi gibi sosyo-demografik değişkenlere göre egzersiz bağımlılığı ve dürtüsellik ölçeğinden alınan puanlarda bir farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Türkiye Salgın Dönemi Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Haritası Projesi (TURBAHAR COVID-19) kapsamında yürütülmekte olan araştırmanın evreni Türkiye'de yaşayan ve düzenli olarak egzersiz yapan 12 yaş üzeri bireylerden oluşmaktadır. Çalışmaya egzersiz bağımlılığı envanteri için 12 yaşın üzerinde 3747 katılımcı dahil olmuştur. Katılımcıların 1410'u erkek, 2337'si kadındır. Araştırmaya katılan bireylerin demografik özelliklerini öğrenmek adına“Sosyodemografik Bilgi Formu”ve değişkenler için katılımcıların egzersiz alışkanlıklarının ve tutumlarının değerlendirilmesi için Egzersiz Bağımlılığı Envanteri'nin kısa formu ve katılımcıların dürtüselliğini değerlendirmek için Barratt Dürtüsellik Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde Spearman korelasyonu, Anova ve T-test kullanılmıştır. Literatüre bakıldığında, egzersiz bağımlılığı ve dürtüsellik ile ilgili yapılan çalışmaların egzersiz bağımlılığını bağımlı, semptomatik, asemptomatik, dürtselliği dürtüsellik düzeyi açısından değerlendirdiği görülmektedir. Ancak bu çalışmada egzersiz bağımlılığı ve dürtüsellik ölçeklerden alınan puanlar açısından değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan gönüllülerin Barratt dürtüsellik ölçeğinden aldığı puan arttıkça egzersiz bağımlılığı envanterinden aldıkları puanın da arttığı görülmüştür. Erkekler ve kadınlar kıyaslandığında egzersiz bağımlılığı envanterinden erkeklerin daha yüksek puan aldığı görülmüştür. Bunun yanı sıra gençlerin yaşlılara göre egzersiz bağımlılığı envanterinden daha yüksek puan aldığı görülmüştür. Medeni durum açısından incelendiğinde bekarların egzersiz bağımlılığı envanterinden daha yüksek puan aldıkları görülmüştür. Bunun yanı sıra egzersiz bağımlılığı envanterinden en yüksek puanı alanların üniversite ve lise seviyesinde eğitim düzeyine sahip olanlar olduğu görülmüştür. Gelir seviyesi açısından gelir seviyesi düşük olanların ve geliri olmayanların gelir seviyesi yüksek olanlara kıyasla egzersiz bağımlılığı ölçeğinden daha yüksek puan aldıkları görülmüştür. Literatürde yer alan araştırmalar göz önünde bulundurularak araştırmadan elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmelerin ışığında araştırmacılara ve yeni araştırmalara konu sağlamak amacıyla önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
Exercise addiction negatively affects the health of the person and impairs functionality as in other addictions. Exercise addiction includes both addictive and impulsive elements. Impulsivity is seen as an early determinant of addiction risk. The aim of this study is to examine the relationship between exercise addiction and impulsivity. In addition, it was investigated whether there was a difference in the scores obtained from the Exercise addiction and impulsivity scale according to socio-demographic variables such as gender, age, marital status, education level, and income level. The population of the research conducted within the scope of the Turkey Epidemic Period Addiction and Mental Health Map Project (TURBAHAR COVID-19) consists of individuals over the age of 12 who live in Turkey and exercise regularly. 3747 participants over the age of 12 for Exercise Addiction Inventory were included in the study. 1410 of the participants are men and 2337 of them are women. The“Sociodemographic Information Form”was used to learn the demographic characteristics of the individuals participating in the study, and the short form of the Exercise Addiction Inventory was used to evaluate the exercise habits and attitudes of the participants for variables. Also, The Barratt Impulsivity Scale was used to evaluate the impulsivity of the participants. Spearman correlation, Anova, and T-test were used in the analysis of the data obtained. When the literature is reviewed, it is seen that studies on exercise dependence and impulsivity evaluate exercise dependence in terms of dependent, symptomatic, asymptomatic, and impulsivity in terms of impulsivity levels. However, in this study, exercise dependence and impulsivity were evaluated in terms of the scores obtained from the scales. It was observed that as the scores of the volunteers participating in the study increased on the Barratt impulsivity scale, their score on the exercise addiction inventory also increased. When men and women were compared, it was observed that men had higher scores on the exercise addiction inventory. In addition, it was observed that the young people got higher scores on exercise dependence inventory than the elderly. When examined in terms of marital status, it was seen that bachelor people got higher scores on exercise addiction inventory. In addition, it was seen that those who got the highest score on the exercise addiction inventory were those with university and high school level of education. It was observed that those with low-income levels and without income scored higher on the exercise addiction inventory compared to those with high-income levels. Findings obtained from the research were evaluated considering the researches in the literature. In the light of these evaluations, suggestions were made to provide a subject for researchers and new research.