Toplumsal cinsiyet rolleri ile ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmalar, benlik saygısı ve flört şiddeti ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between cognitive distortions, self-esteem and dating violence related to relationships with gender roles
- Tez No: 968833
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında toplumsal cinsiyet rolleri ile ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmalar, benlik saygısı ve flört şiddeti ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma örnekleminde, kartopu örnekleme yöntemi ile seçilmiş 18-65 yaş aralığındaki 111 kadın ve 50 erkek, toplam 161 kişilik katılımcı grubu dahil edilmiştir. Bu araştırma kesitsel ve tamamlayıcı model ile modellenmiştir. İstatistiksel analizler SPSS 25.0 versiyon 25.0 paket program ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine the relationship between gender roles and cognitive distortions, self-esteem and dating violence. In the research sample, a total of 161 participants, 111 women and 50 men, aged 18-65 years, selected by snowball sampling method, were included. This research was modeled with a cross-sectional and complementary model. Statistical analyzes were performed with SPSS 25.0 version 25.0 package program.