Davranışsal inhibisyon ve aktivasyon sistemi ile pornografi bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 968834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma davranışsal inhibisyon ve aktivasyon sisteminin pornografi bağımlılığı ile olan ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Türkiye Salgın Dönemi Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Haritası Projesi (TURBAHAR COVID-19) kapsamında yapılmakta olan bu çalışma, örneklem tasarımı ve büyüklüğü açısından Türkiye geneli için analiz yapmaya imkan vermekte olup çalışmanın verileri dijital bir platform aracılığıyla toplanmıştır. Örneklem ikiye ayrılmış olup, 4393 kişi Sosyodemografik Özellikleri ve Siber Pornografi Bağımlılığı Envanterini, 9035 kişi ise Davranışsal İnhibisyon ve Aktivasyon Envanterini oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda pornografi bağımlılığı açısından en riskli grup 29 yaş ve daha genç, bekar ve erkek grubu olarak bulunmuştur. Davranışsal aktivasyon sistemi alt ölçeği olan ödüle duyarlılık hariç davranışsal aktivasyon sistemi ile pornografi bağımlılığı arasında herhangi bir anlamlı ilişki bulunamamıştır. Ödüle duyarlılık alt ölçeği ile pornografi bağımlılığı arasında ise düşük derecede negarif korelasyon bulunmuştur. Bu sonuç literatürdeki araştırmalarla uyuşmamaktadır. Davranışsal inhibisyon sistemi ile pornografi bağımlılığı arasında ise düşük derecede pozitif korelasyon bulunmuştur. Anksiyete ve kaçınma ile ilişkili olan davranışsal inhibisyon sistemi ile pornografi bağımlılığının düşük derecede pozitif korelasyonda olması bu çalışmanın insanların olağandan daha fazla kaygı yaşadığı pandemi dönemi süresince yapılmasından kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship of behavioral inhibition and activation system with pornography addiction. This study, which is being carried out within the scope of Turkey Epidemic Period Addiction and Mental Health Map Project (TURBAHAR COVID-19), allows analysis for Turkey in terms of sample design and size, and the data of the study were collected through a digital platform. The sample is divided into two, 4393 people form the Sociodemographic Characteristics and Cyber-Pornography Addiction Inventory, and 9035 people form the Behavioral Inhibition and Activation Inventory. As a result of the research, the most risky group in terms of pornography addiction was found to be 29 years old and younger, single and male group. Except for reward sensitivity, which is the behavioral activation system subscale, no significant relationship was found between the behavioral activation system and pornography addiction. A low degree of negative correlation was found between the reward sensitivity subscale and pornography addiction. This result is inconsistent with studies in the literature. A low degree of positive correlation was found between the behavioral inhibition system and pornography addiction. The low positive correlation between the behavioral inhibition system, which is associated with anxiety and avoidance, and pornography addiction is thought to be due to the fact that this study was conducted during the pandemic period, when people are more anxious than usual.