Romantik ilişki odaklı obsesif kompulsif belirtilerin anksiyete duyarlılığı ile ilişkisi
  1. Tez No: 968836
  2. Yazar: DUYGU YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DUYGU KAYA YERTUTANOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada romantik ilişki odaklı obsesif kompulsif bozukluk ve anksiyete duyarlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında katılımcılara demografik bilgilerini edinmek amacıyla Demografik Bilgi Formu, obsesif kompulsif belirtilerini ölçmek amacıyla Maudsley Obsesif Kompulsif Soru Listesi (MOKSL), romantik ilişkilerle ilgili obsesif kompulsif belirti düzeylerini ölçmek amacıyla Romantik İlişki Obsesyon ve Kompulsiyonları Ölçeği (RİOKÖ) ve anksiyete duyarlılığı düzeylerini ölçmek amacıyla Anksiyete Duyarlılık İndeksi uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini 18 yaş üstü 410 katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcıların %69,3'ü (n=284) kadın, %30,7'si (n=126) ise erkektir. Verilerin analizi SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the relationship of relationship-centered obsessive-compulsive symptoms and anxiety sensitivity. Demographic Information Form to determine demographic information, Maudsley Obsessive Compulsive Inventory to measure obsessive and compulsive symptoms, The Relationship Obsessive-Compulsive Inventory to measure relationship-centered obsessive-compulsive symptoms, and Anxiety Sensitivity Index to measure anxiety sensitivity level were applied to the participants. The sample of the study consists of 410 participants over 18 years old. 284 (69,3%) of the participants were female and 126 (30,7%) of them were male. The analysis of quantitative data collected with the relevant scale and inventory was performed using the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) program in order to test the research hypotheses. As a result, a statistically positive significant correlation was found between relationship-centered obsessive compulsive symptoms and level of anxiety sensivity (r=,570 P=,000