Çocukluk çağı travmaları ile benlik saygısı, duygu düzenleme güçlüğü ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişki
The relationship between childhood trauma and selfesteem, emotion regulation difficulties and psychological resilience
- Tez No: 968837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL SARI GÖKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada, çocukluk çağı travmaları ile benlik saygısı, duygu düzenleme güçlüğü ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi 18-30 yaş arası 144'ü kadın, 76'sı erkek toplam 220 yetişkinden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aşamasında Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ), Benlik Saygısı Değerlendirme Ölçeği-Kısa Formu (BSDÖ-KF), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ) ve Connor ve Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (PSÖ) kullanılmıştır. Araştırmada, frekans analizi, bağımsız gruplar t –testi, hiyerarşik regresyon, Mann Whitney U Testi, Pearson korelasyon analizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN CHILDHOOD TRAUMA AND SELF-ESTEEM, EMOTION REGULATION DIFFICULTIES AND PSYCHOLOGICAL RESILIENCE ABSTRACT In this study, it is aimed to investigate the relation between childhood truama-self esteem and emotion regulation difficulties-physicological resilience. The sample of the study consists of a total of 220 adults, 144 women and 76 men, between the ages of 18-30. In the data collection phase of the study Socio- Demographic Information Form, Childhood Trauma Questionnare (CTQ), Self Esteem Rating Scale (SERS), Difficulty of Emotion Regulation Scale (DERS), Connor and Davidson Resilience Scale (CDRS) are applied. In the study, frequency analysis, independent samples t- test, hierarchical regression, the Mann Whitney U test and Pearson correlation tests are implemented.