Yetişkinlerde çocukluk çağı travmaları yakın ilişkilerde yaşantılar ve öfkelilik arasındaki ilişki
Relation between childhood traumas, experiences in close relationships and anger in adults
  1. Tez No: 968842
  2. Yazar: BÜŞRA AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK MELTEM TAŞDEMİR ERİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma yetişkin bireylerin çocukluk çağı travmaları, yakın ilişkilerde yaşantılar ve öfkelilik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte araştırma kapsamında ele alınan değişkenlerin demografik değişkenler (cinsiyet, yaş, eğitim durumu, doğum yeri, gelir düzeyi ve kardeş sayısı) açısından farklılaşıp farklılaşmadığına da bakılmıştır. Araştırmanın katılımcı grubunu 18-65 yaş aralığındaki psikiyatrik tanı ve tedavi öyküsü bulunmayan yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Araştırmaya 204'ü kadın 86'sı erkek olmak üzere 290 kişi katılım göstermiştir. Araştırma genel tarama modellerinden bir tanesi olan ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak bireylerin demografik bilgilerine ulaşmak amacıyla“Sosyodemografik Veri Formu”kullanılmıştır. Ayrıca“Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği”,“Yakın İlişkilerde Yaşantıları-II”ve“Çok Boyutlu Öfke Ölçeği”kullanılmıştır. Çocukluk çağı travmaları, yakın ilişkilerde yaşantılar ve öfkelilik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi için Pearson Momentler Çarpımı korelasyon analizi kullanılmıştır. Analiz sonucunda üç değişken arasında da pozitif yönde anlamlı ilişkilerin olduğu görülmüştür. Yetişkin bireylerin çocukluk çağı travmaları, yakın ilişkilerde yaşantılar ve öfkelilik puanlarının cinsiyet, yaş, eğitim durumu, doğum yeri, gelir düzeyi ve kardeş sayısı değişkenleri bakımından anlamlı ölçüde farklılık gösterip göstermediğini tespit etmek için bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA)'nden yararlanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda çocukluk çağı travmaları ile kardeş sayısı ve cinsiyet değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olduğu ortaya koyulmuştur. Yakın ilişkilerde yaşantılar puanlarının, cinsiyet, yaş, doğum yeri ve gelir düzeyi değişkenleri açısından farklılaştığı görülmüştür. Öfkelilik puanlarının ise cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, doğum yeri ve gelir düzeyi değişkenleri açısından farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the relationship between childhood traumas, experiences in close relationships and anger levels of adult individuals. In addition, it was also examined whether the variables considered within the scope of the research differed in terms of demographic variables (gender, age, education level, place of birth, income level and number of siblings). The participant group of the research consists of adult individuals between the ages of 18-65. 290 people, 204 of whom were women and 86 of whom were men, participated in the study. The research was carried out with the relational screening model, which is one of the general screening models.“Sociodemographic Data Form”was used as a data collection tool in order to reach the demographic information of individuals. In addition,“Childhood Trauma Scale”,“Experiences in Close Relationships-II”and“Multidimensional Anger Scale”were used. Pearson Product-Moment correlation analysis was used to examine the relationship between childhood traumas, experiences in close relationships, and anger levels. As a result of the analysis, it was seen that there were positive significant relationships between all three variables. Independent groups t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to determine whether adult individuals' childhood traumas, experiences in close relationships, and anger scores differ significantly in terms of gender, age, education level, place of birth, income level and number of siblings. As a result of the analysis, it was seen that childhood traumas differed in terms of gender and number of siblings. It has been observed that the scores of experiences in close relationships differ in terms of gender, age, place of birth and income level. Anger scores differed in terms of gender, age, education level, place of birth and income level.