Genç yetişkinlerde çocukluk çağı travmalarının, bağlanma stillerinin ve benlik saygısının flört şiddetine yönelik tutumları üzerindeki yordayıcı etkisi
Predictor role of childhood traumas, attachment styles and self-esteem on intimate partner violence attitudes in young adults
- Tez No: 694788
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP SET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin flört şiddetine yönelik tutumları ile bağlanma düzeyleri, çocukluk çağı travmaları ve benlik saygısı düzeyleri arasındaki ilişkileri ortaya koymak üzere ilişkisel tarama modeline göre yürütülmüş betimsel bir araştırmadır. Bu araştırmanın çalışma grubunu, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında lisans öğrenimine devam eden 225 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Katılımcıların 188'i (%83.6) kadın ve 37'si kadındır. katılımcıların geçmiş ilişki deneyimleri değerlendirildiğinde 52'sinin (%23.1) daha önce ilişki yaşamadığı; 63'ünün (%28.0) daha önce bir ilişkisinin olduğu ve 110'unun (%48.9) ise daha önce birden fazla ilişki deneyiminin olduğu görülmektedir. Katılımcıların demografik özellikleri incelendiğinde, %60.9'unun 1. Sınıfta olduğu; %48.9'unun daha önce birden fazla ilişkisinin olduğu; %72.9'unun babası tarafından şiddete maruz kalmadığı; %58.7'sinin annesi tarafından şiddete maruz kalmadığı; %26.2'sinin partneri ile haftada birkaç kez buluştuğu; %40.4'ünün mevcut ilişkisini“Evlenir miyim bilmiyorum, ama ciddi bir ilişki”olarak tanımladığı görülmektedir. Ayrıca katılımcıların mevcut ilişki süreleri değerlendirildiğinde, ortalama sürenin 10.28 (SS=12.60) ay olduğu belirlenmiştir. Araştırmada, katılımcıların flört ilişkisinde şiddete yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla Yakın İlişkilerde Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği-Gözden Geçirilmiş Formu (YİŞTÖ-GG), benlik saygısı düzeylerini belirlemek amacıyla Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, katılımcıların bağlanma tarzlarını belirlemek amacıyla da Yakın İlişkiler Yaşantılar Ölçeği (YİYE-II) ve çocukluk çağı olumsuz yaşamtılarını değerlendirmek için Çocukluk Çağı Ruhsal Travmalar Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca, araştırmaya katılan öğrencilerin demografik özellikleri hakkında bilgi toplamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Flört şiddetine yönelik tutumların katılımcıların cinsiyetlerine göre farklılık gösterip göstermediği bağımsız örneklemler için t-Testi ile değerlendirilmiştir. Flört şiddetine yönelik tutumların katılımcıların geçmiş ilişki deneyimlerine göre farklılık gösterip göstermediği ve katılımcıların ilişki algılarına göre farklılık gösterip göstermediği ANOVA ile değerlendirilmiştir. Flört şiddetine yönelik tutumların katılımcıların çocukluklarında anne ve babalarından şiddet görme ve anne-baba arasındaki şiddete tanık olma durumlarına göre göre farklılık gösterip göstermediği bağımsız örneklemler için t-Testi ile değerlendirilmiştir. Flört şiddetine yönelik tutumun katılımcıların ilişki süreleri, yaşları, görüşme sıklıkları ile ilişkiler ve flört şiddeti tutum düzeyleri, bağlanma tarzları, benlik saygıları ve çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişkiler Pearson Korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Flört şiddeti tutum düzeylerinin, cinsiyetleri kontrol altına alındığında bağlanma tarzları, benlik saygıları ve çocukluk çağı travmaları tarafından yordanması Doğrusal Hiyerarşik Çoklu Regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda; üniversite öğrencilerinin flört şiddetine yönelik tutum ile cinsiyet arasında anlamlı bir fark olduğu, görüşme sıklığı ve yakın ilişkilerde şiddete yönelik tutum ölçeği şiddet alt boyutu arasında anlamlı bir ilişki olduğu, kaygılı bağlanma, fiziksel ihmal ve cinsel istismar ile flört şiddetine yönelik tutum arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is a depictive study which exercized university students with correlational survey model to determine the relationship between childhood trauma and self-esteem level as well as the dating abuse and attachment level. The workgroup of this study consists of 225 active university students. 188 of the attendants (83,6%) are woman and 37 are man. When the past relationship experiences considered, 52 (23,1%) of them never had relationship. 63 (28%) had one relationsip and 110 (48,9%) of them had more than one relationship. When we look at the demographic information 60,9% percent is freshman, 48,9% of them had more than one relationship, 72,9% of them were not abused by their fathers, 58,7% of them were not abused by their mothers, 26,2% of them goes on a date with their partners couple times a week and 40,4% of them describes their relationship as;“I don't know if we ever get married but we are serious”. The average period of ongoing relationships are 10,28 months. In this study, Intimate partner violence attitude Scale-revised form, Rosenberg self esteem scale, Experiences in Close Relationships scale and Childhood Trauma Questionnaire were used to determine attendees' attitude towards date abuse, self-esteem levels, attachment patterns and adverse childhood experiences. Also to get demographic information about attendees a personal information form was used. T-test was used to determine if the attitude towards date abuse vary by sex. ANOVA test was used to determine if the attitude towards date abuse vary by past experiences and relationship perceptions. T-test also used to analyse if their attitude towards date abuse vary by childhood abuse by their parents or witnessing violence between them. The relationships between date period, age, dating frequency, dating and date abuse attitude level, attachment types, self-esteem and childhood traumas were evaluated by Pearson Correlation Analysis. Predicting Date abuse attitude level according to sex, attachment types, self-esteem and childhood trauma was evaluated by Linear Hierarchical multiple regression analysis. The study shows that, there is a significant difference between sex and attitude towards date abuse, dating frequency and subscale of Intimate partner violence attitude Scale and also a significant difference between anxious attachment, physical negligence, sexual abuse and attitude towards date abuse.