Görücü usulü evlilik ile anlaşarak evlilik yapmış kadın bireyler arasındaki ilişki doyumu ve ilişkide kıskançlık durumlarının incelenmesi
Relationship satisfied between women who have made married by agreement and ordered marriage and investigation of jeany status in the relationship
  1. Tez No: 968845
  2. Yazar: SANİYE İPEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, görücü usulü evlilik ile anlaşarak evlilik yapmış kadın bireyler arasındaki ilişki doyumu ve ilişkide kıskançlık durumlarının incelenmesidir. Araştırma Türkiye'de 20 yaş ve üzeri toplam 199 kadın katılımcı ile yapılmıştır. Çalışma Google form aracılığı ile katılımcılara ulaştırılmış ve veriler toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, İlişki Doyum Ölçeği, Çok Boyutlu Kıskançlık Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, anlaşarak evlilik yapmış ve görücü usulü evlilik yapmış kadın bireylerin ilişki doyumunda anlamlı bir fark ortaya çıkmamıştır. Anlaşarak evlilik yapmış ve görücü usulü evlilik yapmış kadın bireylerin ilişkide kıskançlık durumuna bakıldığında ise görücü usulü evlenenlerin, anlaşarak evlenenlere göre daha duygusal kıskanç oldukları anlamlı ölçüde bulunmuştur. Aynı zamanda görücü usulü evlenenlerin, anlaşarak evlenenlere göre daha davranışsal kıskanç oldukları anlamlı ölçüde görülse de tüm açıklayıcı değişkenlerin olduğu Model 3 te bu anlamlı fark kaybolmuştur. Son olarak ise; evlenme biçiminin Bilişsel Kıskançlık Ölçeği üzerine anlamlı bir etkisi olmadığı saptanmıştır. Görücü usulü evlilik ile anlaşarak evliliklerdeki ilişki doyumu ve ilişkide kıskançlık durumları ile ilgili yapılacak araştırmalarda farklı değişkenlerin kullanılması, literatürün daha geniş bir çerçevede anlam kazanmasına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship satisfaction and jealousy in the relationship between female individuals who have made an arranged marriage. The research was conducted with a total of 199 female participants aged 20 and over in Turkey. The study was delivered to the participants via the Google form and the data were collected. Demographic Information Form, Relationship Satisfaction Scale, and Multidimensional Jealousy Scale were used as data collection tools. As a result of the study, there was no significant difference in the relationship satisfaction of female individuals who had an arranged marriage and an arranged marriage. When the jealousy status of the female individuals who had an arranged marriage and an arranged marriage was examined, it was found that the arranged marriages were more emotionally jealous than the arranged marriages. At the same time, although it was seen that the arranged marriages were more behaviorally jealous than the arranged marriages, this significant difference disappeared in Model 3 where all the explanatory variables were present. Finally; It was determined that the type of marriage did not have a significant effect on the Cognitive Jealousy Scale. The use of different variables in research on relationship satisfaction and jealousy in relationships in arranged marriages can help the literature to gain meaning in a wider framework.