Öğretmenlerin örgütsel adalet algıları ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between teachers' perceptions of organizational justice and their levels of organizational commitment
  1. Tez No: 968846
  2. Yazar: MERVE ASENA FİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLENAZ SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmenlerin örgütsel adalet algıları ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada, öğretmenlerin örgütsel adalet algıları ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla“genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli”kullanılmıştır. Bu araştırmanın evrenini, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Manisa ili Akhisar ilçesindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda; okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kademlerinde görev yapan 2680 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise, amaçlı örneklem yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi kullanılarak ulaşılan 358 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Niehoff ve Moorman (1993) tarafından geliştirilen ve Polat (2007) tarafından Türkçeye uyarlanan“Örgütsel Adalet Ölçeği”ve Meyer ve Allen (1984) tarafından geliştirilen ve Boylu, Pelit, Güçer (2007) tarafından Türkçeye uyarlanan“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizini yapmak için SPSS 26.0 programının kullanıldığı çalışmada, öğretmenlerin örgütsel adalet algıları ve örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak için Pearson Korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, araştırmada katılımcıların örgütsel adalet algıları ve örgütsel bağlılık düzeyleri çeşitli değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek adına Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Bağımsız Gruplar için t-Testi uygulanmıştır. Çalışmada; öğretmenlerin örgütsel adalet algılarının yüksek düzeyde olduğu; genel adalet algısı ile cinsiyet, çalışılan okul türü, okulda bulunan öğretmen sayısı değişkenlerinde anlamı farklılıklar tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeylerin yüksek olduğu; genel bağlılık düzeyi ile cinsiyet, çalışılan okul türü, çalışılan okuldaki hizmet süresi değişkenlerinde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Gerçekleştirilen korelasyon analizi sonucunda da öğretmenlerin örgütsel adalet algıları ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasında orta düzeyde pozitif yönlü bir ilişkinin olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between teachers' perceptions of organizational justice and their levels of organizational commitment. In the study, the“relational survey model, one of the general survey models”was used to examine the relationship between teachers' perceptions of organizational justice and their levels of organizational commitment. The universe of this research consists of 2680 teachers working in preschool, primary school, secondary school and secondary school levels in schools affiliated with the Ministry of National Education in Manisa province Akhisar districts in the 2024-2025 academic year. The sample of the study consists of 358 teachers who were reached using easily accessible case sampling, one of the purposeful sampling methods. The“Organizational Justice Scale”developed by Niehoff and Moorman (1993) and adapted to Turkish by Polat (2007) and the“Organizational Commitment Scale”developed by Meyer and Allen (1984) and adapted to Turkish by Boylu, Pelit, Güçer (2007) were used as data collection tools in the study. In the study where SPSS 26.0 program was used to analyze the data, Pearson Correlation analysis was performed to reveal the relationship between teachers' organizational justice perceptions and organizational commitment levels. In addition, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and t-Test for Independent Groups were applied to determine whether the participants' perceptions of organizational justice and organizational commitment levels differed according to various variables. In the study, it was determined that teachers' organizational justice perceptions were at a high level; significant differences were found in the general justice perception and the variables of gender, type of school worked in, and the number of teachers in the school. In addition, teachers' organizational commitment levels were high; significant differences were found in the general commitment level and variables such as gender, type of school, and length of service at the school. As a result of the correlation analysis, it was revealed that there was a moderate positive relationship between teachers' organizational justice perceptions and their organizational commitment levels.