Genç erkek sporcularda egzersiz bağımlılığı ve narsisizm arasındaki ilişki
The relationship between exercise addiction and narcissism in young male athletes
- Tez No: 968853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ONUR NOYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı Genç Erkek Sporcularda Egzersiz Bağımlılığı ve Narsisizm Arasındaki İlişkiyi incelemektir. Bu doğrultuda İstanbul da spor merkezlerinde en az 1 yıldır düzenli olarak egzersiz yapan yaşları 15- 40 yaş arasında değişen 270 birey değerlendirmeye alınmıştır. Çalışmamız kapsamında kullanmış olduğumuz veri toplama araçlarımız; sosyodemografik bilgi formu, egzersiz bağımlılığı ölçeği ve narsistik kişilik envanteri kullanılmıştır. Çalışmanın uygulanması yaklaşık 20-30 dakika sürmüştür. Veriler bilgisayar ortamında istatistik programında SPSS 26.0 sürümü kullanılarak elde edilen test verileri birbirleriyle karşılaştırılmış ve anlamlı olup olmadığı incelenmiştir. Katılımcıların demografik bilgilerinin ve uygulanan ölçeklerin istatistikleri frekans ve yüzdelik olarak sunulmuştur. Ölçek puanlarının dağılım normalliği, çarpıklığı ve basıklığını belirleyecek testler yapılmıştır. Normallik testinde p değeri 0,05'ten küçük çıkmasına rağmen çarpıklık ve basıklık değerleri incelenmiştir. İncelemeler sonucunda çarpıklık ve basıklık değerleri +1.5 ile-1.5 aralığında olduğu için veriler dağılımı normaldir (Tabachnick ve Fidell, 2013). Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği ve Beş Faktör Narsisizm Ölçeği puanların değişimi ile yaş, düzenli egzersiz yapma durumu, egzersiz bağımlılığı tanı alma durumu, ailede bağımlılık tanısı alma durumu, psikiyatrik bir tanı almış olma, aileden birinin psikiyatrik tanı almış olma durumu, halen psikiyatrik bir ilaç kullanma durumu, kronik bir rahatsızlığı olması durumunu bağımsız örneklem t-testi ile incelenmiştir; boy, kilo, eğitim durumu, çalışma durumu, medeni durum, gelir durumu, şu an ki kilodan memnun olma durumu ve haftada kaç gün egzersiz yapılıyor olmasını tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile incelenmiş olup ölçek puanlarına ilişkin yapılan incelemelerde puanların frekansları, ortalamaları ve standart sapmaları da sunulmuştur. Ölçekler arasındaki ilişki ise Korelasyon ile incelenmiştir. Analizlerde güven aralığı %95 olarak belirlenmiştir. Çalışmanın sonunda, katılımcıların egzersiz bağımlılığı ve narsisizm arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Narsisizm alt boyutlarından“onay arayıcılık, kibir, güvensizlik, büyüklenme hayalleri, empati eksikliği ve maceraperestlik”alanları ve yaş değişkeni arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Egzersiz bağımlılığı ve narsisizm alt boyutlarından“kibir, güvensizlik, hak iddia etme ve manipülatiflik”alt boyutları arasında da anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Egzersiz bağımlılığı ölçeği alt boyutlarından“sosyal ihtiyaçların ertelenmesi ve çatışma”alt boyutları ile narsisizm alt boyutlarından“onay arayıcılık, kibir, güvensizlik, hak iddia etme, sömürücülük, büyüklenme hayalleri, empati eksikliği, hayranlık ihtiyacı ve maceraperestlik”alt boyutları ile eğitim durumu arasında da anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the Relationship between Exercise Addiction and Narcissism in Young Male Athletes. Accordingly, 270 individuals aged between 15 and 40 who have been exercising regularly for at least 1 year in sports centers in Istanbul are evaluated. In our study, socio-demographic information form, exercise addiction scale and narcissistic personality inventory are used as data collection tools. The implementation of the study took approximately 20-30 minutes. The data are evaluated in computer environment and statistical program and SPSS version 26.0 is used. The test data obtained are compared with each other and examined whether they are significant or not. The demographic information of the participants and the statistics of the scales applied are presented as frequency and percentage. For the scale scores, tests are conducted to determine the distribution normality, skewness and kurtosis. Although the p value is less than 0.05 in the normality test, the skewness and kurtosis values are examined. Data distribution is accepted normal for the skewness and kurtosis values range from +1.5 to -1.5 as a result of the analysis (Tabachnick & Fidell, 2013). Age, regular exercise status, diagnosis of exercise addiction, status of being diagnosed with addiction in the family, having a psychiatric diagnosis, having a psychiatric diagnosis in a family, and using a psychiatric drug with the change of the Exercise Addiction Scale and Five Factor Narcissism Scale scores. The status of having a chronic condition was examined with an independent sample t-test; height, weight, education status, employment status, marital status, income status, satisfaction with current weight, and how many days a week exercise are examined with one-way analysis of variance (ANOVA). Standard deviations are also presented. The relationship between the scales is examined by Correlation. Confidence interval is determined as 95% in the analyzes. At the end of the study, it is determined that there is a significant relationship between the participants' exercise addiction and narcissism. A significant relationship is found between the sub-dimensions of narcissism,“approval-seeking, arrogance, insecurity, grandiose dreams, lack of empathy and adventurousness”and the age variable. Another significant relationship is observerd between exercise addiction and narcissism sub-dimensions of“arrogance, insecurity, claiming rights and manipulativeness”. Moreover, there is also a correlation between the sub-dimensions of“postponement of social needs and conflict”from the sub-dimensions of the exercise addiction scale, and the sub-dimensions of“approval-seeking, arrogance, insecurity, claiming rights, exploitation, grandiosity, lack of empathy, need for admiration and adventurism”and educational status from the sub-dimensions of narcissism. a significant relationship is found.