Çocuk sahibi olan bireylerin sosyal medya bağımlılıkları ile çocuk yetiştirme tutumu arasındaki ilişki
  1. Tez No: 968854
  2. Yazar: RÜVEYDA NUR TÜMSEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bilgi ve iletişim sektöründe yaşanan gelişmeler insanların yaşamlarını önemli oranda etkilemektedir. İnternetin gelişimi ve sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte insanların özel ve sosyal yaşamlarında büyük değişiklikler meydana gelmiştir. Özellikle sosyal medya kullanımının bireyin kişiler arası ilişkilerini ve aile ilişkilerini etkilediği görülmektedir. Bu nedenle sosyal medyanın bireylerin ilişkilerindeki etkisinin araştırılması önemli bir araştırma konusu olarak ön plana çıkmıştır. Bu bağlamda bu çalışmada çocuk sahibi olan bireylerin sosyal medya bağımlılıkları ile çocuk yetiştirme tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla İstanbul ili Anadolu yakasında bulunan 2-6 yaş arası çocuk sahibi 453 ebeveyne Bireysel Bilgi Formu, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği ve Ebeveyn Tutum Ölçeğinden meydana gelen anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucuna göre, ebeveynlerde sosyal medya bağımlılığı“orta”düzeydedir. Ebeveynler çocuklarına karşı büyük çoğunlukla demokratik tutumu benimsemektedir. Sosyal medya bağımlılığı ile demokratik tutum arasında negatif, otoriter ve izin verici tutum arasında ise pozitif ilişki bulunmaktadır. Yaş, eğitim durumu, çocuk sayısı ve sosyal medyada geçirilen günlük süreye göre ebeveynlerin sosyal medya bağımlılık düzeyleri anlamlı farklılık göstermektedir. Ayrıca demokratik tutum ile ebeveyn cinsiyeti, yaşı, çalışma durumu ve aile tipi, koruyucu tutum ile ebeveyn cinsiyeti, izin verici tutum ile ebeveyn cinsiyeti, yaş, gelir durumu, çalışma durumu ve otoriter tutum ile ebeveyn yaşı ve eğitim durumu arasında anlamlı ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in the information and communication sector significantly affect people's lives. With the development of the internet and the spread of social media, great changes have occurred in people's private and social lives. It is observed that especially the use of social media affects interpersonal and family relationships of the individual. For this reason, researching the effect of social media on individuals' relationships has come to the fore as an important research topic. In this context, this study aimed to examine the relationship between social media addiction and child rearing attitude of individuals who have children. For this purpose, a questionnaire consisting of Information Form, Social Media Addiction Scale and Parental Attitude Scale was applied to 453 parents with children between the ages of 2-6 in the Anatolian side of Istanbul. The obtained data were analyzed with the SPSS package program. According to the results of the research, social media addiction in parents is at“moderate”level. Parents mostly adopt a democratic attitude towards their children. There is a negative relationship between social media addiction and democratic attitude, and a positive relationship between an authoritarian and permissive attitude. Social media addiction levels of parents differ significantly according to age, educational status, number of children and daily time spent on social media. In addition, significant relationships were determined between democratic attitude and parental gender, age, employment status and family type, protective attitude and parental gender, permissive attitude and parental gender, age, income status, employment status and authoritarian attitude, parental age and educational status.