Hastanede çalışan hemşirelerin iş güvenliği uygulamaları ve çalışma ortamındaki risklere karşı tutumları ile iş kazaları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between the occupational safety practices and attitudes of hospital nurses towards risks in the working environment and work accidents
- Tez No: 968875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KULAKÇI ALTINTAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA VEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Halk Sağlığı, Nursing, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma bir kamu hastanesinde çalışan hemşirelerin iş güvenliği uygulamaları ve çalışma ortamındaki risklere karşı tutumları ile iş kazaları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacı ile kesitsel ilişki arayıcı tipte yürütüldü. Bir kamu hastanesinde çalışan ve kriterleri karşılayan 312 (N=450) hemşire çalışmanın örneklemini oluşturdu. Araştırma verileri, Kişisel Bilgi Formu, Hastanede Çalışan Sağlık Personeli İçin İş Güvenliği Ölçeği (HÇSPİİGÖ), Hemşirelerin Çalışma Ortamındaki Risklere Karşı Tutumu Ölçeği (HÇORKTÖ) kullanılarak toplandı. Elde edilen veriler %95 güven aralığında değerlendirildi ve p<0.05 değeri altında elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Hemşirelerin %60.1'inin (n=187) 40 yaş ve altında, %88.1'inin (n=274) kadın, %75.2'sinin (n=234) lisans, %65.0'nin (n=202) evli olduğu ve %34.7'sinin (n=108) son 1 yıl içinde, %59.2'sinin (n=184) ise kurumda çalışma süresi içinde iş kazası veya yaralanma geçirdiği saptandı. HÇSPİİGÖ toplam puan ortalaması 3.56±0.89 ve HÇORKTÖ toplam puan ortalaması ise 3.82±0.68 olarak tespit edildi. Sağlık Kurum ve Kuruluşlarında Hasta ve Çalışan Güvenliğinin Sağlanmasına İlişkin Tebliği okuma HÇSPİİGÖ (β=-3.75 p=0.01) ile HÇORKTÖ (β=-2.18 p=0.01) düzeylerine etki eden en önemli değişkendir. Hemşirelerin“Kurumsal Yaklaşım”puanı 3.57±0.80,“Bireysel Yaklaşım”puanı ise 4.07±0.67 olarak saptandı. İş kazası geçirme durumunu etkileyen faktörler arasında iş güvenliği düzeyi (β=-0.18), çalışma ortamındaki risklere karşı tutum (β=-0.25), kurumda çalışma süresi (β=-0.10) ve çalışılan birimde iş kazası görülme olasılığı (β=0.24) yer almaktadır (p<0.05). Hemşirelerin risklere karşı tutumlarında bireysel yaklaşımın kurumsal yaklaşıma göre daha güçlü bir etkiye sahip olduğu belirlendi. Hemşirelerin iş güvenliği düzeyi ve risklere karşı tutumu ortalamanın üzerindedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a cross-sectional relationship-seeking type in order to determine the relationship between occupational safety practices and attitudes towards risks in the work environment of nurses working in a public hospital and occupational accidents. The study sample consisted of 312 (N=450) nurses working in a public hospital who met the criteria. Data were collected using a Personal Information Form, the Occupational Safety Scale for Hospital Healthcare Workers (NOSSHPWH), and the Nurses' Attitudes Towards Risks in the Work Environment Scale (NASTRWE). The data obtained were evaluated at a 95% confidence interval and the results obtained under p<0.05 were considered statistically significant. It was found that 60.1% (n=187) of the nurses were 40 years old or younger, 88.1% (n=274) were female, 75.2% (n=234) had a bachelor's degree, 65.0% (n=202) were married, 34.7% (n=108) had a work accident or injury in the last year, and 59.2% (n=184) had a work accident or injury during their time working at the institution. The total mean score of the NOSSHPWH was 3.56±0.89 and the total mean score of the NASTRWE was 3.82±0.68. Reading the Communiqué on Ensuring Patient and Employee Safety in Healthcare Institutions and Organizations was the most important variable affecting the levels of the NOSSHPWH (β=-3.75 p=0.01) and the NASTRWE (β=-2.18 p=0.01). The nurses'“Institutional Approach”score was 3.57±0.80, and their“Individual Approach”score was 4.07±0.67. Factors affecting the likelihood of having an occupational accident included the level of occupational safety (β=-0.18), attitude towards risks in the work environment (β=-0.25), length of service in the institution (β=-0.10), and the probability of an occupational accident occurring in the unit (β=0.24) (p<0.05). Individual approach was found to have a stronger effect on nurses' attitudes towards risks than the institutional approach. Nurses' occupational safety level and attitudes towards risks were above average.