Bir kamu hastanesinde çalışan hemşirelerin iş yaşam kalitelerinin ve genel sağlık durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the quality of work life and general health status of nurses working in a public hospital
- Tez No: 968874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KULAKÇI ALTINTAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA DEĞİRMENCİ ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Halk Sağlığı, Nursing, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, bir kamu hastanesinde çalışan hemşirelerin iş yaşam kalitelerinin ve genel sağlık durumlarının değerlendirilmesi amacıyla yürütüldü. Araştırmanın evrenini, Zonguldak ili bir kamu hastanesinde çalışan 487 hemşire, örneklemini ise araştırma katılma kriterlerini karşılayan 316 hemşire oluşturdu. Araştırma verileri, Kişisel Bilgi Formu, Hemşirelerde İş Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Genel Sağlık Anketi kullanılarak toplandı. Araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklerin güvenilirlik analizleri için Cronbach Alpha testi analizi uygulanmıştır. Elde edilen boyutların normallik testleri Kolmogrov-simirnov testi ile yapılmış; eğiklik, çarpıklık, sapan değerlerin olmaması, doğrusallığın bulunması nedeni ile dağılımın normal dağılıma yaklaştığı görülmüştür (p>0,05). İş yaşam kalitesi düzeylerinin genel sağlık algısı ve demografik özelliklerin çoklu etkilerinin incelenmesi için regresyon modeli oluşturulmuştur. Kritik karar değeri 0,05 olarak belirlenmiştir. Analiz sonuçları %95 güven aralığında değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan hemşirelerin %21.5'inin (n=68) 30 yaş altı, %51.6'sının (n=163) 30-45 yaş, %26.9'unun(n=85) 45 yaş üstü olduğu, % 71.5'inin (n=226) evli ve %90.2'sinin (n=285) kadın olduğu saptanmıştır. Çalışmaya katılanların %37.3'nün (n=118) riskli birimlerde, %17.1'nin (n=54) cerrahi birimlerde, %17.7'sinin (n=56) dahili birimlerde çalıştığı ve mesleki deneyimlerinin 16.12±10.1, hastanedeki çalışma yılının11.09±9.49, birimdeki çalışma yılının 3.17±2.43, haftalık toplam çalışma süresinin (saat) 45.66±12.74 olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin İş Yaşam Kalitesi Ölçeği puan ortalaması 77.4±14.0'dır. Araştırmaya katılan hemşirelerin %3.8'i (n=12) çok iyi, %32.0'ı (n=101) iyi, %47.8'i (n=151) orta, %13.9'u (n=44) kötü ve %2.5'i (n=8) çok kötü olarak iş yaşam kalitelerini değerlendirmişlerdir. Hemşirelerin Genel Sağlık Anketi toplam puan ortalamasının ise 1.3±0.5 olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak; hemşirelerin iş yaşam kalitesinin orta düzeyde olduğu ve iş yaşam kalitelerini etkileyen en önemli değişkenin hemşirelerin mesleki deneyim süreleri olduğu, bu durumu sırasıyla cinsiyet ve haftalık çalışma süresinin takip ettiği belirlenmiştir. Hemşirelerin genel sağlık durumunun orta düzeyde olduğu ve hemşirelerin genel sağlık durumlarını etkileyen en önemli değişkenin hemşirelerin iş yaşam kalitesi olduğu, bunu hemşirelerin yaşının, eğitim durumunun, mesleki deneyim süresinin, kurumda çalışma süresinin ve haftalık çalışma saatinin takip ettiği saptanmıştır. Anahtar Kelimeler, İş yaşam kalitesi, Genel sağlık durumu, Hemşire Daha sonra doldurulacaktır
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the quality of work life and general health status of nurses working in a public hospital. The study population consisted of 487 nurses employed at a public hospital in the province of Zonguldak, Türkiye. The sample included 316 nurses who met the predetermined inclusion criteria. Research data was collected using a Personal Information Form, the Quality of Work Life Scale for Nurses, and the General Health Questionnaire. SPSS 25.0 package program was used to evaluate the data obtained from the research. Reliability analyses of the scales used in the research were conducted using the Cronbach's Alpha test. The normality tests for the obtained dimensions were performed with the Kolmogorov-Smirnov test. It was observed that the sub-dimension scores were suitable for normal distribution, and due to the absence of skewness, kurtosis, and outliers, and the presence of linearity, the distribution was seen to approximate a normal distribution (p>0.05). A regression model was created to examine the multiple effects of quality of work-life levels on general health perception and demographic characteristics. The critical decision value was set at 0.05. The analysis results were evaluated within a 95% confidence interval. It was determined that 21.5% (n = 68) of the nurses participating in the study were under the age of 30, 51.6% (n = 163) were between the ages of 30 and 45, and 26.9% (n = 85) were over the age of 45. In addition, 71.5% (n = 226) of the participants were married and 90.2% (n = 285) were female. It was identified that 37.3% (n = 118) of the participants worked in high-risk units, 17.1% (n = 54) in surgical units, and 17.7% (n = 56) in internal medicine units.The participants mean professional experience was 16.12±10.1 years, mean duration of employment at the current hospital were 11.09±9.49 years, mean duration at their current unit were 3.17±2.43 years, and their total weekly working time was 45.66±12.74 hours. The mean score on the Quality of Work Life Scale for Nurses was 77.4±14.0. Among the participants, 3.8% (n = 12) rated their work life quality as“very good,”32.0% (n = 101) as“good,”47.8% (n = 151) as“moderate,”13.9% (n = 44) as“poor,”and 2.5% (n = 8) as“very poor.”The mean total score on the General Health Questionnaire was found to be 1.3±0.5. In conclusion, the nurses' quality of work life was found to be at a moderate level, with professional experience identified as the most significant variable affecting it, followed by gender and weekly working hours. The nurses' general health status was also found to be moderate, with their quality of work life being the most significant variable influencing it, followed by age, educational status, professional experience, years of employment at the institution, and weekly working hours. Key Words, Quality of work life, General health status, Nurses ra doldurulacaktır