Geleneksel Anadolu kültürüne emek vermiş bir folklor araştırmacısı: Abdürrahim Karademir ve zeybek kostüm koleksiyonu
A folklorist researcher who contributed to traditional Anatolian culture: Abdürrahim Karademir and zeybek costume collection
- Tez No: 968876
- Danışmanlar: PROF. NAİLE RENGİN OYMAN, DOÇ. DR. MUAZZEZ ÇETİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Arşiv, Folklore, Archive
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
Özet
Bu tez, geleneksel Anadolu kültürünün özgün unsurlarından biri olan Zeybek kostümlerinin korunması ve belgelenmesi amacıyla, folklor araştırmacısı Abdurrahim Karademir tarafından oluşturulan kapsamlı bir koleksiyonu merkezine almaktadır. Yaklaşık yarım asırlık bir sürece yayılan bu koleksiyon, Batı Anadolu'da Zeybeklik geleneğine ait giyim kültürünün somut bir belleği niteliğindedir. Çalışmada, koleksiyonun oluşum süreci sözlü tarih yöntemiyle belgelenmiş; Karademir'in sahaya dayalı gözlemleri, toplama pratikleri ve halk kültürüne yaklaşımı derinlemesine analiz edilmiştir. Koleksiyonda yer alan kostümler özgün fotoğraflar, teknik çizimler ve katalog formatında veri formları ile görsel ve teknik açıdan değerlendirilmiş; kullanılan kumaş türleri, model özellikleri, süsleme teknikleri ve motiflerin taşıdığı kültürel anlamlar detaylandırılmıştır. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği bu tezde, sözlü anlatılar, doküman incelemeleri ve görsel malzeme birlikte kullanılarak disiplinler arası bir yaklaşım izlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma bireysel çabayla oluşturulan koleksiyonların halk bilimi alanına nasıl arşivsel ve akademik değer kazandırabileceğini ortaya koymakta; geleneksel kültürün korunmasında kişisel birikimlerin rolüne dikkat çekmektedir. Aynı zamanda, yerel yönetimlerin ve akademik kurumların bu tür çalışmaları desteklemesinin önemi vurgulanmakta; kültürel mirasın yaşatılmasına yönelik yeni yöntemsel öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis centers on a comprehensive collection created by folklore researcher Abdurrahim Karademir, with the aim of preserving and documenting Zeybek costumes, one of the distinctive elements of traditional Anatolian culture. Spanning nearly half a century, this collection serves as a tangible memory of the clothing culture associated with the Zeybek tradition in Western Anatolia. The formation process of the collection has been documented through oral history methods; Karademir's field-based observations, collecting practices, and approach to folk culture have been analyzed in depth. The costumes in the collection have been examined both visually and technically through original photographs, technical drawings, and catalog-style data forms; the types of fabrics used, design features, decorative techniques, and the cultural meanings of motifs have been detailed. Adopting a qualitative research method, this thesis employs oral narratives, document analysis, and visual materials within an interdisciplinary framework. Ultimately, the study demonstrates how collections formed through individual effort can contribute archival and academic value to the field of folklore, highlighting the role of personal endeavors in preserving traditional culture. At the same time, the thesis emphasizes the importance of support from local governments and academic institutions for such initiatives, and it proposes new methodological approaches for sustaining cultural heritage.