Dezavantajlı çocuklarla çalışan meslek elemanlarının kullandığı başa çıkma stratejileri ve duygusal tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between coping strtaegies and emotional exhaustion levels of professionals working with disadvantaged children
- Tez No: 968942
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Her mesleğin beraberinde getirdiği çeşitli zorluklar olduğu gibi dezavantajlı çocuklarla çalışanların da yaşadıkları çeşitli zorluklar bulunmakta olup bu durum meslek mensuplarının duygusal tükenmişliklerine etki ettiği gibi her çalışan da mesleklerinin beraberinde getirdiği zorluklarla farklı şekilde ve düzeyde başa çıkmaktadır. Bu araştırma, İstanbul'daki Sosyal Hizmet Merkezleri ve Çocuk Evleri Sitelerinde çalışan 0–12 yaş grubu dezavantajlı çocuklarla ilgilenen profesyonellerin başa çıkma stratejileri ile duygusal tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Yaklaşık 311 gönüllü katılımcıdan veri toplanmış; veri toplama araçları olarak sosyo-demografik bilgi formu,“Stresle Başaçıkma Tarzları Ölçeği”ve“Maslach Tükenmişlik Envanteri”kullanılmıştır. Veriler SPSS27 programı ile analiz edilerek, çeşitli istatistiksel testlerle ilişkiler değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda oluşturulan örneklemden elde edilen veriler SPSS programında Bağımsız t Testi, Anova Testi ve korelasyon analizleri kullanılarak analiz edilmiş ve elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Çalışma kapsamında cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, medeni durum, meslek ve mesleki tecrübe gibi demografik özelliklerin bireylerin başa çıkma stratejilerinde ve duygusal tükenmişlik düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklara yol açtığı belirlenmiştir. Kendine güvenli yaklaşım ile çeşitli başa çıkma ve tükenmişlik boyutları arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Özellikle kendine güvenli yaklaşım, çaresiz yaklaşımla güçlü pozitif, sosyal destek aramayla ise orta düzeyde pozitif ilişkilidir. Bunun yanında, boyun eğici ve iyimser yaklaşımlarla zayıf negatif ilişkiler göstermektedir. Duygusal tükenmişlik, duyarsızlaşma ve kişisel başarı ile olan ilişkileri ise çok zayıf düzeydedir. Genel olarak, tüm değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı fakat çoğunlukla zayıf düzeyde ilişkiler gözlemlenmiş, en güçlü ilişki ise duygusal tükenmişlik ile duyarsızlaşma arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Just as every profession comes with its own set of challenges, professionals working with disadvantaged children also face various difficulties, which can contribute to emotional exhaustion. Each individual copes with the challenges of their profession in different ways and at varying levels. This study examines the relationship between coping strategies and levels of emotional exhaustion among professionals working with disadvantaged children aged 0–12 in Social Service Centers and Child Care Sites in Istanbul. Data were collected from approximately 311 voluntary participants using a socio-demographic information form,“The Coping Styles with Stress Scale”, and the“Maslach Burnout Inventory”. The data were analyzed using SPSS 27 programme, employing various statistical tests to evaluate the relationships. Based on the sample, the data were analyzed using Independent Samples t-Test, ANOVA, and correlation analyses, and the findings were interpreted accordingly. The study found that demographic characteristics such as gender, age, education level, marital status, profession, and professional experience caused statistically significant differences in individuals' coping strategies and levels of emotional exhaustion. Significant relationships were identified between self-confident coping style and various dimensions of coping and burnout. In particular, self-confident coping style showed a strong positive correlation with helpless coping style and a moderate positive correlation with seeking social support, while showing weak negative correlations with submissive and optimistic styles. Its relationships with emotional exhaustion, depersonalization, and personal accomplishment were found to be very weak. Overall, while statistically significant, most relationships between variables were weak, with the strongest being between emotional exhaustion and depersonalization.