Bağlanma stilleri ve psikolojik belirtiler arasındaki ilişkide cinsel sadizm ve cinsel mazoşizmin aracı etkisinin incelenmesi
Study of the mediation effect of sexual sadism and sexual masochism in the relationship between attachment styles and psychological symptoms
  1. Tez No: 968950
  2. Yazar: ELİF CANSU AYMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
İnsanın temel gereksinimlerinden birisi olan cinsellik, insanlık tarihi var olduğundan beri bireyin aklını meşgul etmiş, gerek ahlaki gerek felsefi gerek sosyolojik gerekse psikolojik bağlamda her zaman gündemde olmuş ve hala da gündemde olmaya devam etmektedir. Cinsellikle alanındaki uygulamalara bakış açıları zaman içinde değişim gösterebilmektedir. Cinsel sadizm ve cinsel mazoşizm geleneksel psikoloji perspektifinden psikpatolojik olarak değerlendirilmektedir. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar, rızaya dayalı sado-mazoşizm uygulamalarının her zaman psikopatoloji ile ilişkili olmayabileceği yönünde sonuçlara ulaşmaktadırlar. Bu bağlamda Türkiye'de yapılan araştırmaların oldukça az sayıda olması nedeniyle ve cinsel sadizm/cinsel mazoşizmin uygulama alanı olan BDSM cinsel alt kültürü gruplarının giderek yaygınlaşması ile bu konuda yapılacak araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Geleneksel psikolojinin sado-mazoşizmin olumsuz çocukluk yaşantıları sonucu olarak ortaya çıktığı yönündeki bakış açısından yola çıkarak cinsel sadizm ve cinsel mazoşizmin bağlanma stilleri ile olan ilişkisi araştırılmış ve cinsel sadizm ve cinsel mazoşizmin uygulama alanı olan BDSM'in, güncel araştırma sonuçlarının gösterdiği gibi psikolojik belirtiler açısından negatif yönlü aracı bir etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmaya Türkiye BDSM grubu üyelerinden kendisini cinsel mazoşizm ve/veya cinsel sadizm eğilimlisi olarak tanımlayan 144 yetişkin katılmıştır. Katılımcılara Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Cinsel Sadizm ve Cinsel Mazoşizm Ölçeği, Kısa Semptom Envanteri ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri uygulanmıştır. Araştırma bulguları göstermektedir ki; ülkemizde cinsel sadizm ve cinsel mazoşizmin bağlanma stilleri ve psikolojik belirtiler arasındaki ilişkide negatif yönlü aracı bir etkisi bulunmamaktadır. Cinsel mazoşizmin kaygılı bağlanma ve anksiyete, kaygılı bağlanma ve olumsuz benlik arasındaki ilişkide pozitif yönlü aracı etkisi olduğu saptanmış; bunun dışında herhangi bir aracı etki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Sexuality, one of the basic needs of human kind, has preoccupied the individual's mind since the beginning of the history of humankind and has always been and will continue to be a popular subject within moral, philosophical, sociological as well as psychological contexts. Perspectives towards sexuality and sexual practices can change in time. Sexual sadism and sexual masochism are considered as psychopathological from the perspective of traditional psychology. However, the findings of recent research suggest that consensual sado-masochism practices are not always associated with psychopathology. Due to the fact that there are few research in Turkey, conducted in this context and with BDSM sexual subculture groups becoming increasingly widespread, there is a need for studies to be carried out in this subject. Based on traditional psychology's view, suggesting that sado-masochism manifests as a result of adverse childhood experiences, the relationship of sexual sadism and sexual masochism with attachment styles is studied and it is examined whether BDSM, the area of practice of sexual sadism and sexual masochism, has a negative impact in terms of psychological symptoms, as indicated by recent research results. 144 adults, who are members ofTurkey BDSM group and identify themselves as inclined to sexual masochism and/or sexual sadism, participated in the research. Socio-demographic Information Form, Sexual Sadism and Sexual Masochism Scale, Brief Symptom Inventory and Experiences in Close Relationships Inventory are conducted on participants. Research findings show that in our country, sexual sadism and sexual masochism has no negative intermediary effect on the relationship between attachment styles and psychological symptoms. It is established that sexual masochism has a positive intermediary effect on the relationship between anxious attachment and anxiety as well as anxious attachment and negative ego; apart from this, no further intermediary effect has been found.