Nöropazarlama yaklaşımında sosyal medya reklamlarına ilişkin algıların reklam değerine ve marka farkındalığına etkisi
The effect of perceptions of social media advertisements on advertising value and brand awareness in neuromarketing approach
  1. Tez No: 968951
  2. Yazar: ÖZGÜR ELMASTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL DAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöropazarlama Bilim Dalı
Özet
Postmodern dünyanın en birincil dönüşümlerden birisi hiç şüphesiz ki endüstriyel ve işletme alanındaki yeni gelişmeler olmuştur. Üretim ve tüketim alışkanlıklarının değiştiği 21.yüzyılda, küreselleşme ve dijitalleşmenin etkisi tüm yaşam biçimimizi etkilemiş durumda. Bu değişim karşısında işletmeler, çağa uyum sağlamakla birlikte tüketicilerin internet ortamındaki ihtiyaçlarını karşılama rekabetine girmektedirler. Bu noktada gelişen yapay zeka algoritmaları ve sosyal medya sayesinde tüketicilerin satın alma davranışları kayıt altına alınmakta ve tüketicilerin davranışları tahmin edilmeye çalışılmaktadır. Nöropazarlama çalışmalarının hız kazandığı bu çağda işletmeler, sosyal medya üzerinde reklam ve pazarlama faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu çalışmada ise; sosyal medyayı aktif kullanan kullanıcıların sosyal ağ sitelerindeki(Facebook, İnstagram ve Twitter) reklamların satın alma davranışlarını ve markalara olan değerleri ölçülmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak; sosyal medya kullanıcılarının sosyal ağ sitelerinde karşılaştıkları reklam ve markalara karşı satın alma davranışı göstermelerinde pozitif yönde etkisi olduğu anlaşılmıştır. Tüketicilerin, sosyal medya reklamlarına karşı algısal anlamda satın alma niyetinde davranış gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Undoubtedly, one of the most important transformations of the postmodern world has been the new developments in the field of industry and commerce. In the 21st century, when production and consumption habits have changed, the impact of globalization and digitalization has affected our entire lifestyle. In the face of this change, while businesses adapt to the era, they compete to meet the needs of consumers in the internet environment. At this point, thanks to developing artificial intelligence algorithms and social media, consumers' purchasing behaviors are recorded and consumers' behaviors are tried to be predicted. In this age, where neuromarketing studies accelerate, businesses continue their advertising and marketing activities through social media. In this study; In this study, it has been tried to measure the purchasing behaviors of the users who actively use social media and the value of the advertisements on the social networking sites. As a result; It has been understood that social media users have a positive effect on the advertisements and brands they encounter on social networking sites. It has been determined that consumers exhibit a perceptual purchase intention behavior towards social media advertisements.