Genç yetişkinlerde erken dönem uyumsuz şemalar, bilişsel esneklik ve sosyal anksiyete arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between early maladaptive schemas, cognitive flexibility and social anxiety in young adults
- Tez No: 968949
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE TOLUN ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı erken dönem uyumsuz şemalar, bilişsel esneklik ve sosyal anksiyete arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmaya 140'ı kadın 68'i erkek olmak üzere 208 kişi katılım sağlamıştır. Veriler, demografik bilgilerin bulunduğu Kişisel Bilgi Formu, Young Şema Ölçeği Kısa Form-3, Bilişsel Esneklik Envanteri ve Liebowitz Sosyal Anksiyete Ölçeğinin katılımcılara çevrimiçi form şeklinde sunulması ile sağlanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde Frekans, t-Testi, Tek yönlü Varyans ve Pearson korelasyon analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre kopukluk, zedelenmiş otonomi ve zedelenmiş sınırlar erken dönem uyumsuz şema alanları ile bilişsel esneklik arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Diğerleri yönelimlilik ve aşırı uyarılma/ketlenme şema alanı ile bilişsel esneklik arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Erken dönem uyumsuz şema alanlarından kopukluk, zedelenmiş otonomi, zedelenmiş sınırlar ve aşırı uyarılma/ketlenme ile sosyal anksiyetenin kaygı ve kaçınma alt boyutları ile anlamlı pozitif yönde bir ilişki bulunmaktadır. Diğerleri yönelimlilik şema alanı ile sosyal anksiyetenin kaygı ve kaçınma alt boyutları arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Bilişsel esneklik ile sosyal anksiyetenin kaygı ve kaçınma alt boyutlarının her ikisi ile de negatif yönlü anlamlı ilişki görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between early maladaptive schemas, cognitive flexibility and social anxiety. For this purpose, totally 208 people, as 140 women and 68 men, participated in the research. The data are provided via submitting the form of personal info which includes demographic information, the Young Schema Scale Short Form-3, Cognitive Flexibility Inventory and Liebowitz Social Anxiety Scale to participant as online. The methods of frequency, t-test,one-way analysis of variance and pearson correlation analysis was used for analyzing of acquired data. According to the results of the research, there is a negatively meaningful relationship between cognitive flexibility and early maladaptive schema domains of disengagement, impaired autonomy and impaired limits. Additionally, there is no meaningful relationship between cognitive flexibility and other directedness&over vigilance/inhibition. Besides, there is a positively meaningful relationship between social anxiety-avoidanence and early maladaptive schema domains, disengagement, impaired autonomy, impaired limits, over vigilance/inhibition. There is no meaningful relationship between other directedness and social anxiety-avoidance. Finally, there is a negatively meaningful relationship between cognitive flexibility and social anxiety-avoidance.