Oyuncu ebeveynlik eğitiminin ebeveyn öz yeterliği üzerindeki etkisi
Impact of playful parenting education on parental self-sufficiency
- Tez No: 969019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ÖNEN ÜNSALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, ebeveynlere yönelik 'Oyuncu Ebeveynlik' eğitiminin ebeveyn öz-yeterliği üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma, 2-7 yaş aralığında çocuk sahibi olan 18 ebeveynin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan yöntem nicel araştırma türlerinden olup deney ve kontrol grubundan oluşan ön test-son test uygulamalı deneysel desendir. Deneye katılan tüm katılımcılara araştırmaya başlamadan önce Genel Bilgi Formu ve Yenilenmiş Berkeley Ebeveyn Öz Yeterlik Ölçeği uygulanmış ve sonrasında bütün katılımcılardan 'Oyun Oynama Sanatı/ Aletha Solter' kitabının okunması istenmiştir. Deney grubuna, kitabı okuduktan ve 'Oyuncu Ebeveynlik' eğitimi verildikten sonra Ebeveyn Öz-Yeterlik ölçeği tekrar uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise eğitim verilmemiş sadece kitabı okuduktan sonra aynı ölçek tekrar uygulanmıştır. Böylece sadece kitabı okuyan ebeveynlerin kitap okuma öncesi ve sonrası ebeveyn öz yeterlik düzeyindeki fark ile hem kitabı okuyup hem de Oyuncu Ebeveynlik eğitimine katılan ebeveynlerin kitap okuma ve eğitim alma önce ve sonrası ebeveyn öz yeterlik düzeyindeki farka bakılmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda sadece kitabı okumak ile hem kitabı okumak hem de ebeveynliğe yönelik eğitime katılmak arasındaki ebeveyn öz yeterlik düzeyindeki fark da ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the impact of 'Playful Parenting' education for parents on parental self-sufficiency. The study was carried out with the participation of 18 parents who had children between the ages of 2 and 7. The method used in the research is a pre-test-final test applied experimental pattern consisting of quantitative research types and experimental and control groups. All participants in the experiment were given the General Information Form and the Renewed Berkeley Parental Self-Sufficiency Scale before starting the research, and then all participants were asked to read 'Attachment Play: How to solve children's behavior problems with play, laughter and connection / Aletha Solter'. Parental Self-Sufficiency scale was reapplied to the experimental group after reading the book and giving 'Playful Parenting' training. The control group was not trained, only the same scale was reapplied after reading the book. Thus, it was tried to look at the difference in parental self-sufficiency level before and after reading the book and the difference in parental self-sufficiency level before and after reading and receiving education of parents who both read the book and participated in The Parenting education. At the same time, the difference in parental self-sufficiency between simply reading the book and participating in parental education has also been revealed.