Çocukluk çağında yaşanan fiziksel ve duygusal ihmalin kişinin ileri yaşamında depresyon ve yaygın anksiyete üzerine etkisi
The effect of childhood physical and emotional negligence on depression and comprehensive anxiety disorder in a person's further life
- Tez No: 969046
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE SETENAY İRİS KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Çocukluk Çağı travmalarına sahip bireylerin kişinin ileri yaşamında depresyon ve yaygın Anksiyete bozukluğu belirtileri üzerine etkisi incelenerek hem kendi psikolojik sağlamlıkları hem de birlikte yaşadıkları kişilerin psikolojik sağlıklarına yönelik koruyucu ve farkındalık sağlayıcı bir çalışma olması bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Bunların yanında Çocukluk Çağı Travmalarından fiziksel ve duygusal ihmale sahip bireylerin ileri yaşamlarında depresyon ve yaygın anksiyete belirtileri üzerine etkisi açısından anlamlı bir farkın incelenmesi ileriki dönemde yapılacak çalışmalara zemin oluşturması hedeflenmektedir. Bu araştırmada“ Çocukluk Çağında Yaşanan Fiziksel ve Duygusal İhmalin Kişinin İleri Yaşamında Depresyon Ve Yaygın Anksiyete Bozukluğu Üzerine Etkisi”incelenecektir. Bu amaçla İstanbul ilinde yaşayan, çocukluk çağı travması bulunan 25-45 yaş arası bireyler içinden gönüllük esasıyla rastlantısal olarak seçilen 385 kişiye uygulamak suretiyle gerçekleştirilip sonuçlandırılması düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı İstanbul ilinde yaşayanlar özelinde çocukluk çağında yaşanan fiziksel ve duygusal ihmalin kişinin ileriki yaşamında depresyon ve anksiyete bozukluğu üzerine olan etkisinin tespit edilmesidir. Araştırmanın bir diğer amacı ise, çocukluk çağı travması, depresyon ve anksiyete ile katılımcıların kişisel özellikleri arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığını tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of individuals with childhood traumas on depression and generalized anxiety disorder symptoms in the later life of the person, and to be a protective and awareness-raising study for both their own psychological resilience and the psychological health of the people they live with. In addition, it is aimed to examine a significant difference in terms of the effects of childhood traumas on the symptoms of depression and generalized anxiety in the later life of individuals with physical and emotional neglect. In this study,“The Effect of Childhood Physical and Emotional Neglect on Depression and Generalized Anxiety Disorder in the Later Life of the Person”will be examined. For this purpose, it is thought to be carried out and finalized by applying it to 120 people randomly selected on a voluntary basis among individuals between the ages of 25-45 who live in the province of Istanbul and have childhood trauma. The aim of this research is to determine the effect of physical and emotional neglect experienced in childhood on depression and anxiety disorder in the future of the person living in the province of Istanbul. Another aim of the study is to determine whether there is a significant difference between childhood trauma, depression and anxiety and the personal characteristics of the participants.