2014-2021 yıllarındaki ALES matematik sorularının matematik taksonomisi ve öğrenme alanlarına göre incelenmesi
Analysis of 2014-2021 ALES mathematical problems according to math taxonomy and learning fields
  1. Tez No: 969045
  2. Yazar: SAADET GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR UYAR DÜLDÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Günümüz toplumlarının eğitime verdiği önem ve bu alanda sağladığı fırsatlar doğrultusunda, lisansüstü eğitime olan talebin giderek arttığı gözlemlenmektedir. Bu artış, lisansüstü eğitimin temel unsurlarından biri olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES)'nın daha kapsamlı biçimde incelenmesini gerekli kılmaktadır. Bu doğrultuda, bu çalışmanın amacı 2014-2021 yılları arasında uygulanan ALES matematik sorularını öğrenme alanları ve MATH (Mathematical Assesment Task Hierarchy) taksonomisi grup ve kategorilerine göre incelemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman incelemesi modeli benimsenmiş; veri kaynağı olarak 2014-2021 yılları arasında uygulanan ALES matematik soruları kullanılmıştır. Toplam 1160 soru, içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiş; sorular öğrenme alanları ve MATH taksonomisi bağlamında sınıflandırılmıştır. Araştırma bulguları, ALES matematik sorularının en çok“Sayılar ve İşlemler”ile“Geometri ve Ölçme”öğrenme alanlarında yoğunlaştığını göstermektedir. Bu alanları sırasıyla“Cebir”ve“Veri İşleme”izlemektedir. Öte yandan,“Olasılık”konusuna testlerde oldukça sınırlı düzeyde yer verildiği xv belirlenmiştir. MATH taksonomisine göre yapılan sınıflandırmada, soruların büyük çoğunluğunun B grubunda yer aldığı, bunu C grubunun izlediği ve en az sayıda sorunun A grubunda bulunduğu saptanmıştır. Kategori düzeyinde ise en çok B2 kategorisi Yeni Durumlara Uyarlama ve C1 kategorisi Doğrulama ve Yorumlama'ya ait soruların sorulduğu görülmüştür. Bu kategorileri B1 – Bilgi Transferi, C2 – Tahminler ve Karşılaştırma ile A3 – Rutin İşlemler izlemiştir. C3 – Değerlendirme kategorisinden az sayıda soru yer alırken, A1 – Bilgi ve Bilgi Sistemi ile A2 – Anlama kategorilerinde herhangi bir soruya rastlanmamıştır. Bu bulgular, ALES matematik testlerinin öğrenme alanları ve MATH taksonomisi açısından kapsamını ortaya koyması bakımından önemli veriler sunmaktadır. Sonuç olarak, ALES'te yer alan matematik sorularının belirli öğrenme alanları ve bilişsel düzeylerde yoğunlaştığı görülmektedir. Bu durum, sınavın ölçme kapsamı ve derinliği hakkında önemli ipuçları vermektedir. Bu doğrultuda, sınav sorularının tüm öğrenme alanlarını ve bilişsel kategorileri daha dengeli şekilde kapsayacak biçimde çeşitlendirilmesi; adayların farklı düzeydeki düşünme becerilerinin ölçülmesine ve sınavın geçerliliğinin artırılmasına katkı sağlayabilir. Ayrıca, ileride yapılacak çalışmaların farklı yıllar, test türleri veya uluslararası ölçme araçlarıyla karşılaştırmalı biçimde yürütülmesi, ALES'in ölçme yeterliliğine ilişkin daha kapsamlı sonuçlar elde edilmesine olanak tanıyacaktır.
Özet (Çeviri)
In light of the importance that contemporary societies place on education and the opportunities provided in this field, it is observed that the demand for postgraduate education is steadily increasing. This growing demand necessitates a more comprehensive examination of the Academic Personnel and Graduate Education Entrance Exam (ALES), which is one of the fundamental components of postgraduate education. Accordingly, the aim of this study is to analyze the mathematics questions in ALES administered between 2014 and 2021 in terms of learning domains and the MATH (Mathematical Assessment Task Hierarchy) taxonomy groups and categories. In this research, the document analysis method, one of the qualitative research approaches, was adopted, and the mathematics questions from ALES exams conducted between 2014 and 2021 were used as the data source. A total of 1,160 questions were evaluated using content analysis and classified based on learning domains and the MATH taxonomy. The findings reveal that ALES mathematics questions are predominantly concentrated in the learning domains of Numbers and Operations and Geometry and Measurement. These are followed respectively by Algebra and Data xvii Processing. On the other hand, it was found that questions related to Probability were included only to a very limited extent. According to the classification based on the MATH taxonomy, the majority of the questions fell under Group B, followed by Group C, while Group A included the fewest questions. At the category level, most questions were found to belong to B2 – Adapting to New Situations and C1 – Verification and Interpretation. These were followed by B1 – Transfer of Knowledge, C2 – Estimation and Comparison, and A3 – Routine Procedures. Only a small number of questions were categorized under C3 – Evaluation, while no questions were found in the A1 – Knowledge and Knowledge System or A2 – Understanding categories. These findings provide significant insights into the scope of the ALES mathematics test in terms of both learning domains and the MATH taxonomy. In conclusion, it is evident that the mathematics questions in ALES are concentrated in specific learning domains and cognitive levels. This indicates important clues about the coverage and depth of the exam. Therefore, diversifying the exam questions to more evenly cover all learning domains and cognitive categories may contribute to assessing candidates' thinking skills at different levels and enhance the validity of the exam. Moreover, future studies conducted comparatively across different years, test types, or international assessment tools may yield more comprehensive insights into the measurement competence of ALES.