Design, optimization and energy efficiency analysis of a shaft generator for military ships
Askerı̇ gemı̇ler ı̇çı̇n şaft jeneratörünün tasarımı, optı̇mı̇zasyonu ve enerjı̇ verı̇mlı̇lı̇ğı̇ analı̇zi
  1. Tez No: 969103
  2. Yazar: KAMER GÖKBULUT BELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇE DEMİRDELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Denizcilik sektörü, küresel ticarette kritik bir rol oynayan ve önemi giderek artan bir alan haline gelmiştir. Deniz ticaretinin artan hacminden kaynaklanan emisyonları azaltmak amacıyla Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) bir dizi yönetmelik yayınlamıştır. Bu düzenlemelere uymak ve enerji verimliliğini artırmak için sektördeki şirketler mevcut sistemlerin iyileştirilmesine ve operasyonel süreçlerin geliştirilmesine odaklanmıştır. Askeri gemilerdeki enerji sistemlerinin konfigürasyonu operasyonel gerekliliklere, gemi yapısına ve geminin faaliyet göstereceği coğrafi bölgelere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu bağlamda, gemilerde kullanılan 50 Hz ve 60 Hz frekanslı sistemlerin teknik, performans ve enerji verimliliği üzerindeki etkilerinin karşılaştırmalı bir analizine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez, şaft jeneratörlerinin askeri gemilerdeki rolüne ilişkin kapsamlı bir inceleme sunmakta ve frekans, gerilim özellikleri ve kutup sayısına odaklanarak güç sistemleri üzerindeki etkilerinin ayrıntılı bir analizini sağlamaktadır. Çalışma, şaft jeneratörlerinin mekanik ve elektrik enerjisi gereksinimlerini karşılamadaki katkısını sistem optimizasyonu ve enerji verimliliği perspektifinden analiz etmeye devam etmektedir. ANSYS/Maxwell ve Matlab/Simulink'te gerçekleştirilen analizler, askeri gemiler için optimum değerlerin seçiminin söz konusu sistemin gereksinimlerine ve taleplerine bağlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The maritime sector has become an increasingly significant domain, playing a critical role in global trade. In an effort to mitigate the emissions resulting from the burgeoning volume of maritime trade, the International Maritime Organisation (IMO) has promulgated a series of regulations. In order to comply with these regulations and improve energy efficiency, companies in the sector have concentrated on upgrading existing systems and improving operational processes. The configuration of energy systems on board naval ships is subject to variation depending on operational requirements, ship structure and the geographical regions where the ship will operate. In this context, a comparison of the technical, performance and energy efficiency impacts of 50 Hz and 60 Hz frequency systems used on ships is required. This thesis presents a comprehensive discussion of the role of shaft generators on naval ships and provides a detailed analysis of their impact on power systems, focusing on frequency, voltage characteristics and number of poles. The study goes on to analyse the contribution of shaft generators in meeting mechanical and electrical energy requirements from the perspective of system optimisation and energy efficiency. The analyses performed in ANSYS/Maxwell and Matlab/Simulink demonstrate that the selection of optimal values for naval ships is contingent on the requirements and demands of the specific system in question.