Tek ebeveyn ile büyüyen bireyler ile tam ebeveyn ile büyüyen bireylerin evlilik doyumlarının karşılaştırılması
Comparison of marrial satisfactions of individuals growing with single parents and individuals growing with full parents
  1. Tez No: 969104
  2. Yazar: AYŞEGÜL AYIK ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLFİKAR ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Psikolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET TEK EBEVEYN İLE BÜYÜYEN BİREYLER İLE TAM EBEVEYN İLE BÜYÜYEN BİREYLERİN EVLİLİK DOYUMLARININ KARŞILAŞTIRILMASI Aile, bireyin dünyaya gözlerini açtığı, hayatı tanıdığı, sosyalleştiği, ilk ve en önemli kurumdur. Aile yapıları, toplumdan topluma, zamandan zamana göre değişiklikler gösterse de hep var olmuş ve var olmaya da devam edecektir. Aileler, roller, iş bölümü, birey sayısı, ilişkiler vb. gibi özelliklere göre sınıflandırılırlar. Bu nedenle evrensel ya da tek tip aile tipinden bahsetmek mümkün değildir. Bu araştırmanın amacı 0-18 yaş aralığındaki hayatını vefat, ölüm, terk vb. nedenlerle tek ebeveynle geçirmiş 21 yaş üzeri evli bireyler ile 0-18 yaş aralığındaki hayatının tamamını tam ebeveynle geçirmiş 21 yaş üzeri evli bireylerin evlilik doyumları arasında bir farklılık olup olmadığını karşılaştırma yoluyla belirlemektir. Araştırmada kullanılan yöntem nicel yöntem, araştırma modeli Tarama Modeli'nin alt modeli olan İlişkisel Tarama Modeli'dir. Araştırma sonunda, 0-18 yaş aralığındaki yaşamını tam ebeveyni ile geçiren bireylerin evlilik doyumu, tek ebeveyni ile geçiren bireylerin evlilik doyumundan anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Ayrıca 0-18 yaş aralığını tek ebeveyn ve tam ebeveyn ile geçiren katılımcıların evlilik doyumlarında yaş grubu, öğrenim durumu, eş öğrenim durumu, anne öğrenim durumu, ekonomik düzey ve yaşanılan yer değişkenlerine göre anlamlı fark bulunmazken, cinsiyet ve baba öğrenim durumuna göre anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Ek olarak, 0-18 yaş aralığındaki yaşamlarını tek ve tam ebeveyn ile geçiren katılımcıların hem anne hem de baba tutumuna ait duygusal sıcaklık boyutunda anlamlı bir fark yoktur. Fakat anne ve baba tutumlarına ait aşırı koruyuculuk ve reddedicilik boyutlarında tek ebeveyne sahip katılımcıların puanı tam ebeveyne sahip katılımcıların puanından anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Katılımcıların ebeveyn tutumlarında öğrenim durumu, eş öğrenim durumu, anne öğrenim durumu, baba öğrenim durumu ve yaşanılan yer değişkenlerine göre anlamlı fark göstermez iken cinsiyet, yaş grubu ve gelir düzeyine göre anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Son olarak, 0-18 yaş aralığını tek ebeveyn ile geçiren katılımcıların evlilik doyumları ile anne tutumuna ait duygusal sıcak boyutu arasında pozitif yönlü; aşırı koruyuculuk ve reddedicilik boyutları arasında ise negatif yönlü anlamlı ilişki olduğu sonucu elde edilmiştir. Ayrıca 0-18 yaş aralığını tam ebeveyn ile geçiren katılımcıların evlilik doyumları ile baba tutumuna ait duygusal sıcak, aşırı koruyuculuk ve reddecilik boyutları arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF MARRIAL SATISFACTIONS OF INDIVIDUALS GROWING WITH SINGLE PARENTS AND INDIVIDUALS GROWING WITH FULL PARENTS Family is the first and the most important foundation in which an individual is born, metts life and socialize. Family structures have always existed and will continue existing even though they have changed from society to society and from time to time. Families are classified according to such qualities as roles, division of labour, number of individuals, relationship etc. That's why it is impossible to mention a universal or a unique family type. The purpose of this research is to determine whether there is a difference between the individuals who are raised by single parent and the individuals who are raised by full parents in terms of their marriage satisfaction or not. Single parented individuals are those who spend some or whole of the first eighteen years of their lives with just their biological mothers or their biological fathers due to such reasons as death, divorce, abandonement etc. Full parented individuals are the ones who spend whole of the first eighteen years of their lives with both biological mothers and fathers. Single parented individuals and full parented individuals should be over 21 years old and currently be married. The methos used in this research is Quantitive Method and the research model is the Relational Scanning Model which is the subpattern of Scanning Model. At the end of the research, it has been found out that the marriage satisfaction of the individuals who spent the ages between 0-18 with full parents is meaningfully higher than the ones who spend the ages between 0-18 with a single parent. Additionaly, there has been no meaningful differences found in the father and mother attitudes of individuals who are single parented of full parented in the age range of 0-18 in terms of emotional aspect. However, the scores of the single parented participants has turned out to be meaningfully higher than the scores of the full parented participants in terms of over protectiveness and rejectionism. Finally, it is concluded that there is a positive relationship between the marriage satisfaction and the emotional aspect that belongs to the attitude towards mother and there is a negative relationship between the marriage satisfaction and the aspects of over protectiveness and rejectionism. Besides, there hasn't been any meaningful relationship found between the marriage satisfaction of the participants who are full parented between the ages 0 and 18 and the emotional attitude towards father in terms of over protectiveness and rejectionism.