Laboratuvar çalışanlarında toksikolojik parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of toxicological parameters in laboratory workers
- Tez No: 969106
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ŞİMŞEK, PROF. DR. VUGAR ALİ TÜRKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği (disiplinlerarası) Bilim Dalı
Özet
Laboratuvar ortamlarında kullanılan pek çok kimyasal madde, çalışanlar için potansiyel sağlık tehlikesi taşıyan toksik özelliklere sahiptir. Çalışmanın temel amacı, elde edilen biyolojik ölçüm sonuçlarını ulusal ve uluslararası sınır değerlerle karşılaştırarak kimyasal maruziyetin olası varlığını ve düzeyini ortaya koymak, mevcut koruyucu önlemlerin yeterliliğini değerlendirmek ve gerekli görülen durumlarda ilave önlemler önermektir. Çalışma kapsamında Yozgat Bozok Üniversitesi'nde görev yapan 50 laboratuvar çalışanının idrar numunelerinde arsenik, bakır, çinko, manganez, krom, civa, kurşun, kadmiyum, kobalt, alüminyum, nikel, fenol, hippürik asit ve 3-metil hippürik asit analizi yapıldı. Analiz sonuçları SPPS 20.0 paket programında değerlendirildi. Bu çalışmada laboratuvar ortamında çalışan bireylerde tespit edilen metal ve metabolit düzeyleri sırasıyla arsenik 6,38 ± 1,32 μg/L, bakır 1160,93 ± 389,84 μg/L, çinko 1668,96 ± 707,41 μg/L, manganez 9,96 ± 3,32 μg/L, krom 8,47 ± 2,12 μg/L, cıva 2,32 ± 0,75 μg/L, kurşun 25,19 ± 10,73 μg/L, kadmiyum 1,31 ± 0,89 μg/L, kobalt 1,19 ± 0,77 μg/L, alüminyum 3,64 ± 2,08 μg/L, nikel 1,80 ± 1,94 μg/L, fenol 40,45 ± 61,33 mg/L, hippürik asit 888,95 ± 1020,43 mg/L ve 3-metil hippürik asit 1373,65 ± 493,22 mg/L olarak belirlenmiştir. Bu bulgular, çalışanların maruz kaldığı kimyasalların düzeylerini ortaya koymakta olup, potansiyel sağlık etkilerinin değerlendirilmesi açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Many chemical substances used in laboratory environments possess toxic properties that pose potential health hazards to workers. The primary objective of this study is to determine the possible presence and level of chemical exposure by comparing the obtained biological measurement results with national and international limit values, to assess the adequacy of existing protective measures, and to propose additional precautions where necessary. Within the scope of the study, urine samples from 50 laboratory workers at Yozgat Bozok University were analyzed for arsenic, copper, zinc, manganese, chromium, mercury, lead, cadmium, cobalt, aluminum, nickel, phenol, hippuric acid, and 3- methylhippuric acid. The analysis results were evaluated using the SPSS 20.0 software package. In this study, the levels of metals and metabolites detected in individuals working in the laboratory environment were as follows: arsenic 6.38 ± 1.32 μg/L, copper 1160.93 ± 389.84 μg/L, zinc 1668.96 ± 707.41 μg/L, manganese 9.96 ± 3.32 μg/L, chromium 8.47 ± 2.12 μg/L, mercury 2.32 ± 0.75 μg/L, lead 25.19 ± 10.73 μg/L, cadmium 1.31 ± 0.89 μg/L, cobalt 1.19 ± 0.77 μg/L, aluminum 3.64 ± 2.08 μg/L, nickel 1.80 ± 1.94 μg/L, phenol 40.45 ± 61.33 mg/L, hippuric acid 888.95 ± 1020.43 mg/L, and 3-methylhippuric acid 1373.65 ± 493.22 mg/L. These findings reveal the levels of chemicals to which the workers were exposed and are of importance in terms of evaluating potential health effects.