Dijital medya ortamında ekonomi gazeteciliği
Economic journalism in a digital media environment
- Tez No: 969105
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUR IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Dijital teknolojilerin kullanımının yaygınlaşması, bilginin toplanmasından haber haline getirilip yayınlanmasına kadarki bütün gazetecilik süreçlerini dönüşüme uğratmıştır. Günümüzün gazetecilik evreninde, geleneksel dönemden farklı olarak, sosyal medya, web siteleri, podcastlar, blog sayfaları gibi dijital ortamlar haber kaynakları olarak daha fazla öne çıkmaktadır. Bu ortamlar, aynı zamanda, haberin yayımlanmasında da başat rol üstlenmektedir. Dijitalleşmenin gazetecilik üzerindeki bu etkisi, mesleğin çok önemli bir uzmanlık alanı olan ekonomi gazeteciliği için de geçerlidir. Ancak ilk örnekleri 16. yüzyıla kadar geri gitmesine karşın, ekonomi gazeteciliği üzerine yapılan akademik çalışma sayısı oldukça azdır. Literatürdeki yeri önemli sayılabilecek çalışmalar ise dijitalleşme ve ekonomi gazeteciliği ilişkisine değinmekten oldukça uzak bir noktada bulunmaktadır. Literatürdeki söz konusu boşluğun kapatılmasına katkı sağlaması amacıyla yapılan bu çalışma kapsamında, Türkiye'de ve dünyada ekonomi gazeteciliğinin gelişimi anlatılmaya çalışılmış, bu çerçevede çeşitli gazete ve dergi örneklerine yer verilmiştir. Çalışmada; ekonomi gazeteciliğinin gelenekselden dijital döneme geçirdiği değişimleri ortaya koymak için, literatür taraması ile birlikte bu alanda çalışan meslek profesyonelleri ile yapılan“yapılandırılmış görüşmeler”e dayanan bir metodolojik yaklaşım benimsenmiştir. Araştırmacının, ekonomi gazetecisi olarak meslekte geçirdiği 14 yıllık deneyim ve birikimler de akademik verilerle desteklenerek çalışma sorusunu aydınlatmada bir veri seti olarak kullanılmıştır. Farklı kuruluşlarda çalışan 20 ekonomi gazetecisiyle görüşme gerçekleştirilmiştir. Anılan görüşmeler neticesinde, gazetecilerin dijitalleşmenin haber üretim sürecine etkisi ve bu süreçte yapay zekâ uygulamalarının kullanımı, teknolojik gelişmelerin haber kaynaklarıyla ilişkilere etkisi hakkındaki görüşlerine yer verilmiştir. Görüşmelerden elde edilen sonuçlara göre, dijital teknolojilerden haber üretim sürecinde yararlanılması gerektiği konusunda gazeteciler arasında fikir birliği olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Daha sonra doldurulacaktırThe widespread use of digital technologies has transformed all aspects of journalism, from gathering information to turning it into news and publishing it. In today's world of journalism, digital platforms such as social media, websites, podcasts, and blogs have come to the fore as news sources, unlike in the traditional era. These platforms also play a leading role in the publication of news. This impact of digitalization on journalism also applies to economic journalism, a highly specialized field within the profession. However, despite its origins dating back to the 16th century, there is a significant lack of academic research on economic journalism. The few studies that could be considered significant in the literature are far from addressing the relationship between digitalization and economic journalism. In order to contribute to filling this gap in the literature, this study attempts to describe the development of economic journalism in Turkey and around the world, providing examples from various newspapers and magazines. The study adopted a methodological approach based on a literature review and“structured interviews”with professionals working in the field to reveal the changes that economic journalism has undergone in its transition from the traditional to the digital era. The researcher's 14 years of experience and expertise as an economic journalist, supported by academic data, were also used as a data set to shed light on the research question. Interviews were conducted with 20 economic journalists working at different organizations. As a result of these interviews, the journalists' views on the impact of digitalization on the news production process and the use of artificial intelligence applications in this process, as well as the impact of technological developments on relationships with news sources, were recorded. According to the results obtained from the interviews, it was found that there was a consensus among journalists that digital technologies should be utilized in the news production process.