Deneysel sepsis oluşturulmuş ratlarda akciğer dokusu üzerine juglonun koruyucu etkisi
The protective effect of juglone on lung tissue in experimentally induced sepsis in rats
  1. Tez No: 969181
  2. Yazar: ÖMER FARUK BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KARAPEHLİVAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
Özet
Sepsis; bakteri, virüs ve diğer patojenlerin tetiklediği şiddetli inflamatuvar yanıt sonucu gelişen, çoklu organ yetmezliği ve yüksek mortalite ile seyreden kritik bir klinik tablodur. Juglon, ceviz başta olmak üzere bazı bitkilerde bulunan bir naftokinon türevi olup antikanserojen, antioksidan ve antimikrobiyal başta olmak üzere çok yönlü biyolojik aktivitelere sahiptir. Bu çalışmada, juglonun farklı dozlarının, CLP ile indüklenen sepsis modelinde olası koruyucu etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda deneklere intraperitoneal (İ.P.) yolla 1, 2 ve 3 mg/kg dozlarında juglon uygulanmış, ardından CLP yöntemi ile sepsis modeli oluşturulmuştur. Deney sonunda elde edilen serum örneklerinde ELISA yöntemi kullanılarak IL-1β, IL-6, IL-18, NLRP3, kaspaz-1 ve gasdermin-D düzeyleri ölçülmüştür. Akciğer dokularından elde edilen örneklerde ise Real Time PCR ile Bax, Bcl-2, kaspaz-3 ve kaspaz-9 gen ekspresyon düzeyleri ile Western blot analizi ile Keap1/Nrf2/HO-1 sinyal yolağının aktivasyonu değerlendirilmiştir. Ayrıca akciğer dokuları üzerinde Hematoksilen-Eozin ve Masson'un Trikrom boyamaları ve NF-κB aktivasyonunun analizi immuno-histokimyasal yöntemlerle yapılmıştır. Elde edilen bulgular, juglonun akciğer hasarını, oksidatif stresi, apoptozu, piroptoz ve inflamatuvar yanıtlarını regüle ederek organizmayı koruduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar, juglonun özellikle sepsis olmak üzere inflamasyonla seyreden hastalıklarda potansiyel bir koruyucu ajan olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Sepsis is a critical clinical condition characterized by a severe inflammatory response triggered by bacteria, viruses, and other pathogens, leading to multiple organ failure and high mortality. Juglon, a naphthoquinone derivative found in several plants, particularly walnuts, exhibits multifaceted biological activities, notably anticancer, antioxidant, and antimicrobial effects. This study aimed to investigate the potential protective effects of different doses of juglon in a CLP-induced sepsis model. To this end, juglon was administered to subjects intraperitoneally (i.p.) at doses of 1, 2, and 3 mg/kg, followed by induction of sepsis using the CLP method. Serum samples collected at the end of the experiment were analyzed by ELISA to measure levels of IL-1β, IL-6, IL-18, NLRP3, caspase-1, and gasdermin-D. In samples obtained from lung tissues, the gene expression levels of Bax, Bcl-2, caspase-3, and caspase-9 were assessed by RT-PCR, and activation of the Keap1/Nrf2/HO-1 signaling pathway was evaluated by Western blot analysis. Additionally, hematoxylin-eosin and Masson's trichrome staining were performed on lung tissues, and NF-κB activation was analyzed through immunohistochemical examinations. The findings indicate that juglon protects the organism by regulating lung injury, oxidative stress, apoptosis, pyroptosis, and inflammatory responses. These results suggest that juglon may be a potential protective agent in diseases accompanied by inflammation, particularly sepsis.