Flotasyon makine tasarımı
Flotation machine design
  1. Tez No: 96919
  2. Yazar: İSMAİL BENTLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
ÖZET Mekanik flotasyon makineleri Özellikle son zamanlarda tekrar gündeme damgasını vurmuştur. Bunun en büyük nedeni çok büyük tonajlara uygulanabilmesidir. Bundan dolayı günümüzde mekanik flotasyon makinelerine yeni tasarımlar yapılmaktadır. Bu tasarımlarda hedef yüksek verimle yüksek tenörde cevherlerin zenginleştirilmesidir. İyi bir tasarım için flotasyon makinelerinde, kabarcıkların boyutu, havalandırma şekli ve miktarı, pervane ve hücre dizaynı, pervane hızı, hücrenin hidrodinamiği ve taşınma kinetiğinin çok iyi bilinmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, endüstriyel ölçekte hücre kesiti aynı olmak kaydıyla boyu uzatılan bir flotasyon hücresi \e kendinden havalandırmalı orijinal laboratuvar tip Denver flotasyon makinesi kullanılarak bir dizi hidrodinamik deneyler yapılmıştır. Bu deneylerde modifiye hücrede en önemli hidrodinamik parametrelerden olan gaz holdup ve kabarcık boyutu araştırılmış ve sıcaklığın gaz holdup üzerine etkisi, basınç değişimi, atmosferden hava kapma ve pervanenin altında meydana gelen hava boşluğu incelenmiştir. Modifiye hücrede toplam gaz holdup üzerine hücre şekli, pervane şekli, köpürtücü miktarı, hava akış oranı ve pervane hızının etkileri araştırılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda hücre hacmi artarken toplam gaz holdupın azalmakta olduğu; buna karşın pervane çapı ve şekli, köpürtücü miktarı, hava miktarı vs pervane hızı arttıkça toplam gaz holdupın artmakta olduğu tespit edilmiştir. Modifiye hücre ile Kütahya yöresi sert linyitlerinden Gediz tüvenan, Tunçbilek Ömerler lavvarı -0.5 mm ve Değirmisaz Kömür İşletmeleri lavvarı -0.5 mm linyit kömürlerinin külünün ve kükürdünün azaltılması amacıyla bir dizi flotasyon deneyleri yapılmıştır. Deneylerde optimum tane boyutu, katı oranı, pH, gazyağı, Na2Si03, MIBC, hava akış oram ve pervane hızı araştırılmıştır. Deneyler sonunda %32.47 kül, %6.01 yanabilir kükürt ve 4899 kcal/kg alt ısıl değere sahip olan Gediz linyit kömürlerinden %18.25 kül, %5.59 yanabilir kükürt, 6379 kcal/kg alt ısıl değere sahip lave kömür %76.09 yanabilir verimle; %32.28 küL %1.52 yanabilir kükürt ve 3692 kcal/kg alt ısıl değere sahip olan Tunçbilek Ömerler lavvarı -0.5 mm linyit kömüründen %22.07 kül, %0.91 yanabilir kükürt, 4687 kcal/kg alt ısıl değere sahip lave kömür %63.19 yanabilir verimle; %48.48 kül, %2.05 yanabilir küKürt ve 353 1 kcal/kg alt ısıl değere sahip olan Değirmisaz Kömür İşletmeleri lavvarı -0.5 mm linyit kömüründen %27.26 kül, %2.19 yanabilir kükürt, 5118 kcal/kg alt ısıl değere sahip lave kömür %81.09 yanabilir i/erimle kazanılmıştır. Yanabilir kükürt açısından en başarılı sonuç Tunçbilek Ömerler lavvarı -0.5 mm linyit kömüründe elde edilmiştir. Her kcal başına %0.384 yanabilir kükürde sahip olan kömür flotasyonla zenginleştirme sonunda kcal başına %0.194 yanabilir kükürde indirilmiştir. Bu durum Tunçbilek kömürlerindeki iri boyutta serbestleşen piritik kükürde bağlanmıştır. Deneyler sonunda her üç kömürde de kül azaltma açısından her hangi bir problem görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Mechanical flotation machines have recently become widespread and new designs have been appearing on the market due to the high capacity and better metallurgical performances. The main goal of these new machines is to increase metallurgical performance at a minimum expense. In order to develop a new mechanical flotation machine, it is very important to know bubbles size; aeration type and amount; impeller and cell designs; impeller speed; hydrodynamics; flotation kinetics etc. In this research study, flotation tests have been carried out in a laboratory Denver flotation machine. A new modified cell with original Denver cross-sectional dimensions was designed. The height of the cell was doubled. At the beginning of the experiments, the effects of bubble size and gas hold-up, which are crucial for the cell hydrodynamics, have been investigated in the modified flotation cell. Then pulp temperature effects on gas hold-up, hydrostatic and suction pressures, creation of air gap between impeller and cell bottom (cavitation) and finally engulfment were investigated. The effects of cell depth, impeller type, frother dosage, air flow rate and impeller speed on overall gas hold-up have also been determined in the modified flotation cell. It has been found that the gas hold-up increased with increasing air flow rate; frother dosage; impeller diameter; impeller speed and pulp temperature. But, as the cell height increases overall gas holdup decreases. Three lignite coal samples were taken from Gediz coal mine, Tunçbilek Ömerler -0.5 mm and Değirmisi; -0.5 mm lawar products. The main objectives of laboratory-scale coal flotation tests were to reduce the ash and sulphur contents of these coal samples. The effects of particle size, solid ratio, pH, kerosene dosage, Na^SiO^ dosage, MIBC dosage, air flow rate and impeller speed on coal flotation performance have been investigated. It was found that the ash content of Gediz run-of-mine coal can be decreased from 32.5% to 18.3% and sulfur content reduced from 6.01% to 5.59% at a recovery of 76.1%. The low calorific value of this coal increased from 4899 to 6379 kcal/kg. The ash content of Tunçbilek Ömerler coal can be decreased from 32.3% to 22.1% and sulfur content reduced from 1.52% to 0.91% at a recovery of 63.2%. The low calorific value of this coal increased from 3692 to 4687 kcal/kg. The ash content of Değirmisaz coal can be decreased from 48.5% to 27.3% and sulfur content increased from 2.05% to 2.19% at a recovery of 81.1%. The low calorific value of this coal increased from 3531 to 51 18 kcal/kg. Among the three different coal samples tested, the best results were obtained with the Tunçbilek Ömerler lav var plant -0.5 mm samples in terms of flammable sulphur reduction. The flammable sulphur content per calorific value has been reduced from 0.384% to 0.194% due to the liberation of pyrite in coarse-sizes The ash removal of all coal samples were successful.