Sağlıkta kalite standartlarının radyasyon güvenliği bilincine etkisi: Sağlık çalışanları üzerine bir inceleme
The effect of quality standards in healthcare on radiation safety awareness: A study on healthcare workers
- Tez No: 969190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Sağlıkta Kalite Standartlarının (SKS) radyasyon güvenliği üzerindeki etkisini kapsamlı bir şekilde inceleyerek sağlık çalışanlarının radyasyondan korunma bilgi düzeylerini artırmaya yönelik somut öneriler sunmaktır. Araştırma, İstanbul'daki hastanelerde radyasyon maruziyeti riski bulunan radyoloji, nükleer tıp, yoğun bakım ve ameliyathane birimlerinde görev yapan doktor, hemşire, teknisyen ve teknikerlerle gerçekleştirilmiştir. Kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak toplamda 366 katılımcıya çevrimiçi anket uygulanmıştır. Kullanılan ölçme araçları arasında SKS'ye dayalı anket, demografik bilgi formu ve“Sağlık Çalışanlarının Radyasyondan Korunma Bilgisi Ölçeği”yer almıştır. Veriler SPSS 22.0 yazılımı ile analiz edilmiştir. Araştırmaya katılanların %58,8'i kadın, %34'ü 26–30 yaş aralığında, %64,6'sı ön lisans mezunu ve %70,5'i radyoloji teknisyeni olarak görev yapmaktadır. Katılımcıların %29'unun mesleki deneyimi 0–2 yıl arasındadır. SKS Radyasyon Güvenliği Anketi ortalaması 28,426 ile düşük düzeyde, Radyasyondan Korunma Bilgisi Ölçeği ortalaması ise 286,161 ile yüksek bulunmuştur. Yapılan analizlerde, kalite standartlarına ilişkin radyasyon güvenliği algısı ile radyasyondan korunma bilgisi arasında zayıf ancak anlamlı bir pozitif ilişki bulunmuştur (r = 0,150; p = 0,004). Regresyon analizine göre, bilgi düzeyi arttıkça radyasyon güvenliği algısı da anlamlı şekilde artmaktadır (β = 0,150; t = 2,873; p = 0,004). Ancak bu ilişki düşük düzeydedir. Araştırma sonucunda, sağlık çalışanlarının radyasyondan korunma bilgi düzeyleri ile SKS kapsamında yer alan radyasyon güvenliği algıları arasında istatistiksel olarak anlamlı ancak zayıf düzeyde pozitif bir ilişki bulunmuştur. Bilgi düzeyi arttıkça kalite algısının da yükseldiği görülmüştür. Bu ilişkinin zayıf olması, bilginin tek başına yeterli olmadığını; bilgilerin uygulanabilmesi için yöneticilerin sürece dahil olması ve eğitim ile denetimlerde aktif rol alması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively examine the impact of the Healthcare Quality Standards (HQS) on radiation safety and to offer concrete recommendations for improving healthcare workers' knowledge levels regarding radiation protection. The study was conducted with physicians, nurses, technicians, and technologists working in radiology, nuclear medicine, intensive care, and operating room units of hospitals in Istanbul, where there is a risk of radiation exposure. A total of 366 participants were surveyed online using the convenience sampling method. The measurement tools included an SKS-based questionnaire, a demographic information form, and the“Healthcare Workers' Radiation Protection Knowledge Scale.”Data were analyzed using SPSS 22.0 software. Of the participants, 58.8% were female, 34% were between the ages of 26–30, 64.6% had an associate degree, and 70.5% were working as radiology technicians. A total of 29% of the participants had 0–2 years of professional experience. The mean score of the SKS Radiation Safety Questionnaire was found to be 28.426, indicating a low level, while the mean score of the Radiation Protection Knowledge Scale was 286.161, indicating a high level. The analyses revealed a weak but statistically significant positive relationship between the perception of radiation safety in relation to quality standards and knowledge of radiation protection (r = 0.150; p = 0.004). According to the regression analysis, as the level of knowledge increased, the perception of radiation safety also increased significantly (β = 0.150; t = 2.873; p = 0.004). However, this relationship was at a low level. A statistically significant but weak positive relationship was found between healthcare workers' radiation protection knowledge and their perception of radiation safety within HQS. The findings suggest that knowledge alone is not sufficient; managerial involvement, continuous education, and active auditing are essential to ensure effective implementation.