Türk kamu yönetiminde personel güçlendirmenin Milli Eğitim Bakanlığı yöneticilerine verilen harcama yetkililiği açısından değerlendirilmesi
Empowerment in Turkish public administration in terms of the expenditure authority given to the administrators of the Ministry of National Education
  1. Tez No: 969207
  2. Yazar: KEMAL YÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GÜRCÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türk kamu yönetiminde personel güçlendirme anlayışının, Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul yöneticilerine verilen harcama yetkililiği görevi bağlamında nasıl bir etkiye sahip olduğunu incelemeyi amaçlamaktadır. 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu kapsamında okul müdürlerine verilen harcama yetkisi, okul müdürlerinin karar alma süreçlerinin yerelleştirilmesi yönünde atılmış önemli bir adım olarak değerlendirilmiştir. Bu bağlamda harcama yetkililiği görevinin kurumsal işleyiş, örgütsel güven ve personel güçlendirme boyutları (anlam, yetkinlik, özerklik ve etki) üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji (olgu bilim) desenine göre tasarlanmış; veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. İzmir ili ilçelerinde görev yapan ve farklı okul türlerini temsil eden 40 okul idarecisi, maksimum çeşitlilik örneklemesiyle seçilmiş ve elde edilen veriler içerik analizi tekniğiyle çözümlenmiştir. Bulgular, harcama yetkisinin kurumsal işleyişte hız ve etkinlik sağladığını, karar alma süreçlerini kolaylaştırdığını, yöneticilerin stratejik ve yönetsel becerilerini geliştirdiğini, aynı zamanda personelin işine dair anlam, yetkinlik ve özerklik algısını güçlendirdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, harcama yetkisine sahip yöneticilerin daha şeffaf ve katılımcı uygulamaları benimseyerek örgütsel güveni artırdığı gözlemlenmiştir. Ancak bazı katılımcılar, bu yetkinin suistimale açık olması, belirsizlik yaratması ve mali sorumluluğun tek kişide toplanmasından kaynaklı riskler taşıdığını ifade etmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, kamu kurumlarında yerel düzeyde karar alma yetkisinin artırılmasının iv yönetsel etkinlik, personel motivasyonu ve kurumsal bağlılık açısından olumlu sonuçlar doğurabileceği sonucuna varılmıştır. Bu doğrultuda, harcama yetkililiği uygulamalarının daha şeffaf, denetlenebilir ve insan odaklı bir yönetim anlayışıyla desteklenmesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine examine the importance of the concept of personnel empowerment in Turkish public administration in the context of the spending authority task given to school administrators affiliated with the Ministry of National Education.The spending authority granted to school principals under Public Financial Management and Control Law No. The spending authority granted to school principals within the scope of Public Financial Management and Control Law No.5018 has been considered as an important step towards the localization of decision-making processes of school principals. In this context, the effects of the spending authority on institutional functioning, organisational trust and personnel empowerment dimensions (meaning, competence, autonomy and influence) have been investigated. The research was designed according to the phenomenology (phenomenology) pattern of qualitative research methods; a semi-structured interview form was used as a data collection tool. Forty school administrators working in the central districts of Izmir and representing different school types were selected using maximum diversity sampling, and the data obtained were analysed using content analysis techniques. The findings revealed that spending authority facilitates speed and efficiency in institutional operations, simplifies decision-making processes, enhances administrators' strategic and managerial skills, and strengthens staff perceptions of meaning, competence, and autonomy in their work. Additionally, it was observed that managers with spending authority increase organisational trust vi by adopting more transparent and participatory practices. However, some participants stated that this authority is open to abuse, creates uncertainty, and carries risks due to the concentration of financial responsibility in a single person. Based on the findings, it was concluded that increasing decision-making authority at the local level in public institutions could have positive results in terms of managerial effectiveness, staff motivation, and organisational commitment. In this regard, it is recommended that spending authority practices be supported by a more transparent, accountable, and people-oriented management approach.