Farklı programlarda öğrenim gören lise öğrencilerinin beslenme ve egzersiz durumlarının karşılaştırılması
Comparison of nutrition and exercise status of high school students studying in different programs
- Tez No: 969208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma farklı programlı liselerde öğrenim gören öğrencilerin beslenme, egzersiz ve obezite durumlarını belirlemek ve karşılaştırmak amacıyla yapılacaktır. Bu çalışmayla hem farklı programlarda öğrenim gören lise öğrencilerinin beslenme, egzersiz ve obezite durumları hem de beslenme ve egzersizin obezite üzerindeki ilişkisini belirleme ve önleme üzerindeki etkileri hakkında bilgi edinilecektir. Genel olarak düzenli beslenme ile egzersizin yaşam kalitesini artırmanın yanında sağlıklı bir yaşamın sürdürülmesi açısından önemi büyüktür. Özellikle adölesan dönem ve gençlik yıllarının ilk dönemlerinde kazandırılacak sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz alışkanlıkları bireylerin hem ileriki yaşamlarını olumlu yönde etkileyecek hem de sağlıklı toplumların oluşmasında büyük önem teşkil edecektir. Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları bireylerin hastalıklara yakalanma riskini milimize etmesinin yanı sıra kişilerin fiziksel uygunluk unsurlarını da pozitif yönde etkileyecektir. Bu sebeplerden ötürü erken yaşlarda bireylerin düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması gerekmektedir. Özellikle günümüzde hareketsiz yaşam, oyun ve spor alanlarının yetersizliği ve dijital çağın getirdiği teknoloji bağımlılığı çocukların sağlıksız beslenme ve düzenli olarak egzersiz yapamamalarına neden olmaktadır. Bu bilgiler doğrultsun da bu çalışmada özellikle aynı eğitim düzeyine sahip ancak farklı programlarda öğrenim gören lise öğrencilerinin obezite durumlarını belirlemenin yanı sıra beslenme ve egzersiz durumlarını karşılaştırmak amacıyla yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
This research will be conducted to determine and compare the nutrition, exercise and obesity status of students studying in high schools with different programs. With this study, information will be obtained about the nutrition, exercise and obesity status of high school students studying in different programs, as well as the relationship between nutrition and exercise on obesity and its effects on prevention. In general, regular nutrition and exercise are of great importance in terms of maintaining a healthy life as well as increasing the quality of life. Healthy nutrition and regular exercise habits to be gained especially in adolescence and early youth will positively affect both the future lives of individuals and will be of great importance in the formation of healthy societies. Regular exercise and healthy nutrition habits will minimize the risk of individuals getting diseases and will also positively affect the physical fitness elements of individuals. For these reasons, individuals need to gain regular exercise and healthy nutrition habits at an early age. Especially today, sedentary life, inadequacy of game and sports areas and technology addiction brought by the digital age cause children to have unhealthy nutrition and not be able to exercise regularly. In line with this information, this study will be conducted to determine the obesity status of high school students with the same level of education but studying in different programs, as well as to compare their nutrition and exercise status.