Ekran bağımlılığı olan ve olmayan çocuklarda gelişim, postür ve reaksiyon zamanının karşılaştırılması
Comparison of development, posture and reaction time in children with and without screen addiction
- Tez No: 969219
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA NUR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Physiotherapy and Rehabilitation, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Çalışmamız ekran bağımlısı olan ve olmayan çocukların gelişim, postür ve reaksiyon zamanları arasındaki farkları incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya katılmaya gönüllü olan ve ebeveynlerinden bilgilendirilmiş onam formu alınan 73 çocuk araştırmamıza dahil edildi. Değerlendirme yöntemleri olarak; gelişim için Denver II Gelişim Değerlendirme Envanteri, ekran bağımlılığı için Problemli Medya Kullanım Ölçeği Kısa Form, postür için PhysioPrint mobil uygulaması, el reaksiyon hızı için Nelson El Reaksiyon Testi ve Human Bencmark Reaksiyon Testi kullanıldı. Bulgularımız sonucunda; ekran bağımlısı olan çocukların dil gelişimlerinin ve kişisel-sosyal becerilerinin geride olduğu saptandı (p<001). Benzer şekilde ekran bağımlısı olan çocukların kaba motor becerilerinin de anlamlı bir şekilde daha geride olduğu görüldü (p=007). İki grup arasında ince motor becerileri arasında anlamlı bir fark görülmedi (p=0,064). El reaksiyon hızları arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05). Benzer şekilde postürleri arasında da anlamlı bir fark gözlemlenmedi (p>0,05). Araştırmamız neticesinde ekran bağımlılığının çocukların gelişimsel bazı alanları üzerinde olumsuz etkiler oluşturabileceği görülmüştür. Özellikle dil becerileri, kişisel-sosyal beceriler ve kaba motor beceriler açısından ekran bağımlısı çocukların belirgin şekilde geri kaldığı saptanmıştır. Öte yandan, ince motor beceriler, postür ve el reaksiyon hızlarında anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Postürde fark gözlenmemesi, bu yaş grubunda (4–6 yaş) postüral bozuklukların henüz belirgin hale gelmemiş olmasından kaynaklanıyor olabileceği düşünülmektedir. Bu sonuçlar, çocuklarda ekran süresinin dikkatle düzenlenmesinin gelişimsel açıdan önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the differences in development, posture, and reaction times between children who are screen-addicted and those who are not. A total of 73 children who volunteered to participate and whose parents provided informed consent were included in the study. The assessment tools used were: the Denver II Developmental Screening Test for developmental evaluation, the Problematic Media Use Measure Short Form for screen addiction, the PhysioPrint mobile application for posture, the Nelson Hand Reaction Test, and the Human Benchmark Reaction Test for hand reaction time. Our findings revealed that children identified as screen-addicted had significantly lower scores in language development and personal-social skills (p<0.001). Similarly, their gross motor skills were also significantly underdeveloped compared to non-addicted peers (p=0.007). However, no significant difference was observed between the two groups in terms of fine motor skills (p=0.064). Additionally, no significant differences were found in hand reaction times (p>0.05) or posture (p>0.05). These results suggest that screen addiction may have negative effects on certain areas of children's development. In particular, children with screen addiction showed notable delays in language abilities, personal- social skills, and gross motor skills. On the other hand, no significant differences were found in fine motor skills, posture, or hand reaction times. The lack of difference in posture may be due to the fact that postural disorders may not yet be evident in this age group (4–6 years). These findings highlight the developmental importance of carefully regulating screen time in children.