Prostat kanserinin yoğunluk ayarlı radyoterapi (YART) ve volümetrik modülasyonlu ark terapi (VMAT) tedavi planlarının karşılaştırmalı dozimetrik değerlendirilmesi
Comparative dosimetric evaluation of intensity modulated radiation therapy (IMRT) and volumatric modulated arc therapy (VMAT) treatment techniques in prostate cancer
  1. Tez No: 969271
  2. Yazar: PINAR CANSU KARAAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR DİRİCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyoterapi Fiziği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen ikinci kanser tipidir. Bu çalışmanın hedefi, prostat kanserinin radyoterapi tedavisinde YART ve VMAT tedavi tekniklerinin etkinliklerini hedef kapsama, homojenite ve riskli organ korunması açısından karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Prostat kanseri tanılı 10 hasta için planlama amacıyla çekilmiş olan bilgisayarlı tomografi görüntüleri kullanılarak CMS Monaco Tedavi Planlama Sistemi (TPS)'inde retrospektif olarak 7-alan YART ve 2- ark VMAT teknikleri ile radyoterapi planları oluşturularak PTV 70'e 70 Gy doz uygulanmıştır. Her iki teknik ile ayrı ayrı hazırlanmış planlarda riskli kritik organlara özgü aynı doz sınırlamaları kullanılmıştır. İki planlama tekniği; PTV yapılarındaki doz sarımı ile HI ve CI değerleri açısından karşılaştırılmıştır. Kritik organlar için; rektumda V50, V60, V65, V70 değerleri; mesanede V65, V70 değerleri ve femur başları için V50 değerleri incelenmiştir. Her iki teknikle ayrı ayrı oluşturulan planların MU değerleri karşılaştırılmıştır. Elde edilen tüm veriler Wilcoxon testi ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: YART ve VMAT teknikleri ile hedef hacim sarımları benzerdir. PTV için hesaplanan HI ve CI değerleri her iki teknikte de benzer bulunmuştur. İki ayrı planlama tekniği ile tüm riskli kritik organların aldıkları dozlar kabul edilen doz sınırlamalarının altında tutulabilmiştir. OAR koruması açısından değerlendirildiğinde; her iki teknikle birbirine yakın benzer sonuçlar elde edilmiştir ancak VMAT tekniğiyle elde edilen veriler daha düşüktür. VMAT tekniği ile oluşturulan planların MU değerleri YART tekniği ile oluşturulan planlara göre daha düşüktür ve buda bize tedavi süresinin bu teknik ile daha kısa olduğu göstermiştir. Sonuç: Prostat kanseri radyoterapisinde kullanılan 7-alan YART tekniği ile VMAT teknikleri hem PTV sarımları hem de kritik organ korumaları açısından benzer dozimetrik sonuçlar vermiştir. Ancak tedavi süresi bakımından VMAT tekniğinin YART tekniğine belirgin bir üstünlüğü olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: Prostate cancer is the second most common type of cancer in men. The aim of this study was to comparatively evaluate the effectivity of IMRT and VMAT treatment techniques in terms of target volume coverage, homogeneity and Organ at Risk (OAR) sparing in localized prostate cancer radiotherapy. Methods: 10 prostate cancer patients were evaluated to detect the target volume covarege and homogenity with 7-field IMRT and 2- arc VMAT therapy planning techniques using CMS Monaco TPS. A total dose of 70 Gy was given to PTV 70. The same organ at risk dose limitations were used in the plans prepared with both techniques. The two planning techniques were compared in terms of dose coverage in PTV structures, HI and CI values. For critical organs; V50, V60, V65, V70 values for rectum; V65, V70 values for bladder; and V50 values for femoral heads were analyzed. MU values of the plans obtained with both techniques were compared. All data obtained were statistically analyzed by Wilcoxon test. Results: Similar dose coverage was obtained for the target volumes with IMRT and VMAT techniques. HI and CI values calculated for PTV were similar for both techniques, and all critical organs were shown to be kept below the accepted dose limitations in both planning techniques. In terms of OAR sparing, both techniques yielded similar results; however, the outcomes obtained with the VMAT technique were lower. The monitor unit (MU) values of the plans generated using the VMAT technique are lower compared to those generated using the IMRT technique, indicating that the treatment duration is shorter with VMAT. Conclusion: 7-field IMRT and VMAT techniques used in prostate cancer radiotherapy treatment planning gave similar dosimetric results in terms of both PTV coverage and critical organ protection. However, VMAT technique was found to be significantly superior to IMRT technique in terms of shorter treatment duration.