2219 numaralı evkâf defterine göre Osmanlı Devleti döneminde Selanik'te kurulan vakıfların ekonomik ve sosyal boyutları
Economic and social dimensions of foundations established in Thessaloniki during the Ottoman Empire period, according to the foundation book No. 2219
  1. Tez No: 969293
  2. Yazar: ŞEYMA YONAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Osmanlı Devleti'nde vakıf kurumunun yapısını ve işleyişini, Selanik şehri örneği üzerinden ele almayı amaçlamaktadır. Osmanlı'da vakıflar, dinî ve sosyal hayatın düzenlenmesinde önemli rol oynamış; aynı zamanda şehirleşme, kamu hizmetlerinin sunumu ve sosyal yardımlaşma gibi alanlarda da etkili olmuştur. Tezde, Osmanlı hukuk sisteminde vakıfların yeri, çeşitleri ve tarihsel gelişimi genel hatlarıyla ele alınmış; ardından Selanik'e ait 2219 numaralı Vakıf Sicil Defteri temel alınarak şehirdeki vakıf taşınmazlarının türleri, dağılımı, işlevi ve toplumsal etkileri değerlendirilmiştir. Sicil defteri aracılığıyla hâne, mağaza, tarla, bağ ve bostan gibi farklı taşınmazların vakıf sistemi içindeki yeri ve kullanım amacı tespit edilmiştir. Selanik'teki vakıfların çoğunlukla mahalle düzeyinde örgütlendiği, sosyal ihtiyaçlara cevap vermeyi amaçladığı ve gelir getirici taşınmazlara dayandığı görülmüştür. Ayrıca kadınların vakıf kuruculuğunda yer alması, vakıf sisteminin toplumun farklı kesimlerini kapsayıcı niteliğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, Selanik örneği, Osmanlı taşra şehirlerinde dahi vakıf kurumunun ne derece etkin, örgütlü ve işlevsel olduğunu göstermektedir. Vakıflar, toplumsal dayanışmayı pekiştiren, sosyal dengeyi koruyan ve şehir yaşamını biçimlendiren çok yönlü yapılar olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the structure and functioning of the waqf (endowment) institution in the Ottoman Empire through the example of the city of Thessaloniki. In the Ottoman context, waqfs played a crucial role not only in the regulation of religious and social life but also in the development of urban infrastructure, the provision of public services, and the organization of social assistance. The thesis first addresses the place of waqfs in Ottoman legal structure, their various types, and their historical development. It then focuses on the detailed analysis of the waqf properties recorded in the Thessaloniki Waqf Registry Book No. 2219. Through this register, the types, distribution, and social functions of endowed properties such as houses, shops, fields, vineyards, and gardens were examined. The findings indicate that most waqfs in Thessaloniki were organized on a neighborhood basis, aimed to meet local social needs, and were predominantly composed of income-generating real estate. The presence of women as founders of waqfs also highlights the inclusive nature of the institution, encompassing various segments of society. In conclusion, the example of Thessaloniki reveals that the waqf system was highly functional and well-organized even in provincial Ottoman cities. Waqfs appear as versatile institutions that reinforced social solidarity, maintained societal balance, and helped shape the urban environment.