Ulus kimliğinin inşasında hukukun işlevselliği: Cumhuriyet dönemi hukuki metinleri
The functionality of law in the construction national identity: Legal texts of Republican era
- Tez No: 969323
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN NAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin Atatürk döneminde (1920-1938) hukukun ulus kimliğinin inşasında üstlendiği işlev analiz edilmiştir. Temel argüman, hukuki metinlerin yalnızca siyasal düzeni değil, aynı zamanda“ulus”un sınırlarını, tanımını ve ideolojik içeriğini biçimlendiren bir araç olarak işlev gördüğüdür. Bu çerçevede 1921 ve 1924 Anayasaları ile bu dönemde çıkarılan; milliyetçilik, halkçılık ve laiklik ilkeleriyle doğrudan ilişkili olan bazı temel kanunlar incelenmiş; söz konusu metinlerin kabul süreçlerindeki Meclis zabıtları da birincil kaynak olarak kullanılmıştır. Çalışma, erken Cumhuriyet döneminin kurucu zihniyetinin hukuka nasıl yansıdığını ve bu yolla ulus kimliğinin hangi değerler üzerinden tanımlanıp sınırlandırıldığını ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, hukukun bu dönemde yalnızca düzenleyici değil, aynı zamanda inşa edici bir rol üstlendiğini; yurttaşlığın sınırlarını belirleyerek meşru ve gayrimeşru kimlik formlarını hukuk üzerinden tesis ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the role of law in the construction of national identity during the Atatürk period of the Republic of Turkey (1920–1938). The main argument is that legal texts serve not only tool for shaping the political order but also for defining the boundaries, definition and ideological content of the“nation”. Within this framework, the 1921 and 1924 Constitutions, along with several fundamental laws enacted during this period that are directly related to the principles of nationalism, populism, and secularism, have been examined. The parliamentary proceedings from the adoption processes of these texts have also been utilized as primary sources. The study elucidates how the foundational mindset of the early Republican era was reflected in the legal framework and through this mechanism, how the national identity was defined and delimited based on specific values. The findings indicate that, during this period, law assumed not only a regulatory but also a constitutive role; by delineating the boundaries of citizenship, it established legitimate and illegitimate forms of identity through legal mechanisms.