Diffüzyon teorisi temelli gizli akran eğitimi müdahalesinin stresle başa çıkma yolları ve algılanan stres düzeyleri üzerine etkisi
The effect of diffusion theory based hidden peer education oncoping strategies and perceived stress levels
  1. Tez No: 969355
  2. Yazar: MERVE BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KURÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı geliştirilen diffüzyon teorisi temelli gizli akran eğitimi müdahalesinin üniversite öğrencilerinde ciddi sorun olarak görünen ve etkin müdahale yollarına ihtiyaç duyulan algılanan stres düzeyleri ve stresle başa çıkma yolları konusunda etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinde 4 Şubat 2024- 25 Nisan 2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir ve sağlık bilimleri fakültesi hemşirelik, fizyoterapi ve rehabilitasyon, sosyal hizmetler lisans bölümlerinin 2. sınıfında öğrenim gören 324 öğrencinin katıldığı kontrollü girişimsel bir çalışmadır. Bu girişimsel çalışma diffüzyon teorisi temelli gizli akran eğitimi müdahale grubu, klasik akran eğitimi müdahalesi grubu ve kontrol grubu olmak üzere 3 gruplu bir çalışmadır. Öğrencilerin algılanan stres düzeyleri ve stresle başa çıkma yollarının değerlendirildiği ön test sonrasında öğrenciler 3 gruba ayrılmış ve öğrencilere 12 haftalık diffüzyon teorisi temelli gizli akran eğitimi ve klasik akran eğitimi müdahaleleri uygulanmıştır. Müdahaleler sonrasında öğrencilerin son test ile algılanan stres düzeyleri ve stresle başa çıkma yolları yeniden değerlendirilmiştir. Veri analizinde Kikare, Tekrarlı ölçümler testi, ANOVA , Mcnemar test kullanılmıştır. Bulgular ve Sonuç: Çalışmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 19,9±1,24 olup 222'si (%80,4) kadındır. Hem diffüzyon teorisi temelli gizli akran eğitimi hem de klasik akran eğitimi müdahalesi ile öğrencilerin stres düzeyleri anlamlı düzeyde düşmüş olup diffüzyon teorisi temelli gizli akran eğitimi stresi azaltma da klasik akran eğitimine benzerdir. Her iki müdahalenin de stres düzeylerine etki büyüklüğü küçük bulunmuştur. Diffüzyon teorisi temelli gizli akran eğitimi, zamansal ve mekânsal esneklik sağlaması sayesinde klasik akran eğitimine kıyasla daha sürdürülebilir bir model sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the effects of diffusion theory based hidden peer education intervention on perceived stress levels and ways of coping with stress, which appear to be serious problems among university students and require effective intervention methods. Materials and Methods: This study was conducted at Zonguldak Bülent Ecevit University between February 4, 2024 and April 25, 2025 and is a controlled interventional study with the participation of 324 students studying in the second year of the nursing, physiotherapy and rehabilitation, and social services undergraduate departments of the faculty of health sciences. This interventional study is a 3-group study as a diffusion theory based hidden peer education intervention group, a classical peer education intervention group, and a control group. After the pre-test in which the students' perceived stress levels and ways of coping with stress were evaluated, the students were divided into 3 groups and 12-week diffusion theory based hidden peer education and classical peer education interventions were applied to the students. After the interventions, the students' perceived stress levels and ways of coping with stress were re-evaluated with the post-test. Chi-square, repeated measures test, ANOVA, Mcnemar test were used in data analysis. Conclusion: The mean age of the students participating in the study was 19.9±1.24, and 222 (80.4%) were female. With both the diffusion theory based hidden peer education and the classical peer education intervention, the stress levels of the students decreased significantly, and the diffusion theory based hidden peer education was similar to the classical peer education in reducing stress. The effect size of both interventions on stress levels was found to be small. Diffusion theory based hidden peer education offers a more sustainable model compared to classical peer education thanks to its temporal and spatial flexibility.