Tasarımsal tiyatro:“Yes name”performansının metne dayalı olmayan yaratım süreci üzerine bir inceleme
Devised theatre: A study on the non-text based creation process of the“Yes name”performance
  1. Tez No: 969416
  2. Yazar: BAHAR YAZGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN YANIKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, metne dayalı olmayan ve iş birliği ile yürütülen tasarımsal tiyatro süreçlerini, Yes Name adlı çağdaş tiyatro performansının yaratım süreci üzerinden incelemektedir. Tasarımsal tiyatroda metin, sabit bir başlangıç noktası değil; süreç içinde ortaya çıkan ve dönüşen bir bileşen olarak ele alınmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın temel problemi, metinsiz başlayan bir sürecin iş birliği ile nasıl yapı kazandığı ve dramaturjik tercihlerin nasıl şekillendiğidir. Araştırmanın amacı, Yes Name performansının yaratım sürecinde yapı oluşumunu incelemektir. Çalışma, tasarımsal tiyatronun teorik ve estetik çerçevesinden hareketle performansın deneysel, politik ve alternatif üretim biçimleriyle ilişkisini tartışmaktadır. Bu doğrultuda süreç, yalnızca estetik bir ürün ortaya koymanın ötesinde, katılımcılar arasında demokratik ve paylaşımcı bir üretim alanı açmasıyla ele alınmaktadır. Parçalı ve doğrusal olmayan dramaturji tercihleri, bedensel ve görsel unsurların öne çıkarılması ve performatif olanın merkeze alınması bu sürecin temel özelliklerini oluşturmaktadır. Yes Name sürecinde doğaçlama, beden kullanımı ve çeşitli tetikleyici unsurlar yaratıcı araçlar olarak belirleyici olmuş; hem yaşantı temelli materyaller hem de kurgusal yaratım temelli materyaller sürece dahil edilmiştir. Bu iki yaklaşımın birlikte kullanımı, kişisel olan ile kolektif olanın, deneyim ile kurmacanın, özel ile kamusalın kesiştiği bir estetik üretim alanı yaratmıştır. Sonuç olarak, Yes Name üretim süreci, tasarımsal tiyatro pratiğinin metinsiz başlayan yaratım süreçlerinde yapı kurucu dinamikleri nasıl harekete geçirdiğini ve deneyim ile kurmacayı bir araya getirerek iş birliği içinde yeni estetikler üretebildiğini göstermektedir. Bu bağlamda çalışma, söz konusu üretim biçimlerinin hem akademik alanda hem de sahne pratiğinde daha fazla görünürlük kazanması gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines non-text based and collaboratively conducted devised theatre processes through the creation process of the contemporary performance Yes Name. In devised theatre, the text is not a fixed starting point but rather a component that emerges and transforms throughout the process. Within this framework, the central problem of the study concerns how a process that begins without a pre-existing text acquires structure through collaboration and how dramaturgical choices are shaped. The aim of the research is to investigate the formation of structure in the creative process of Yes Name. Grounded in the theoretical and aesthetic framework of devised theatre, the study discusses the relationship of the performance to experimental, political, and alternative modes of production. Accordingly, the process is considered not only as the creation of an aesthetic product but also as the establishment of a democratic and collaborative sphere among participants. Fragmented and non-linear dramaturgical strategies, the foregrounding of bodily and visual elements, and the centrality of the performative constitute the key features of this process. Within Yes Name, improvisation, corporeal expression, and various stimuli functioned as creative tools; both life-based materials and self-made materials were integrated into the process. The combined use of these two approaches generated an aesthetic space in which the personal and the collective, the experiential and the fictional, the private and the public intersect. In conclusion, the creation of Yes Name demonstrates how devised theatre practices mobilize structuring dynamics in non-text based processes and produce new collaborative aesthetics by bringing together lived experience and fiction. The study thus highlights the need for such modes of production to gain greater visibility both in academic discourse and in theatre practice.