Munzam zarar kavramı ve paranın değer kaybının munzam zarar olarak talep edilebilirliği
Excess damage and the recoverability of currency depreciation as excess damage
  1. Tez No: 969418
  2. Yazar: FURKAN KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezi, para borçlarının geç ifasından doğan“munzam zarar”kavramını ve enflasyonun bu zarar üzerindeki etkilerini incelemektedir. Munzam zarar, borçlunun temerrüde düşmesi halinde alacaklının temerrüt faizini aşan zararıdır ve Türk Borçlar Kanunu m. 122'de düzenlenmiştir. Çalışma, munzam zararın hukukî niteliğini (müspet zarar olduğu kabul edilmiştir), cezai şart ve gecikme zararı gibi benzer hukukî kurumlarla farklılıklarını detaylandırmaktadır. Ayrıca, paranın tanımı, işlevleri ve özellikle nominal değer ilkesi, enflasyonun munzam zararın oluşumundaki rolü açısından değerlendirilmiştir. Tezde, alacağa ulaşma masrafları, diğer hukukî ilişkilerin ihlali nedeniyle oluşan zararlar ve ödenmeyen alacağın ikamesi için yapılan harcamalar gibi sıkça karşılaşılan munzam zarar kalemleri incelenmiştir. Paranın değer kaybının munzam zarar olarak kabul edilebilir olup olmadığına dair öğretideki tartışmalar ve çeşitli yöndeki yargı kararları incelenmiştir. Sonuç olarak alacakların enflasyon karşısında değerlendirildiğine dair bir fiili karinenin bulunmadığı ve bu yüzden munzam zararın fiili karinelerle ispat edilmesinin mümkün olmadığı sonucuna varılmıştır. Ancak sabit değer borçları açısından alacaklının, enflasyonist etkiden arındırılmış bir alacak hakkı bulunmaktadır. Tazminat alacaklarında geçerli sabit değer ilkesi gereği, alacaklının ayrıca bir ispat faaliyetine girmeksizin tazminat konusunun güncel değerini talep etmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines the concept of“excess damage”arising from late payment of monetary debts and the effects of inflation on such damage. Excess damage refers to the damage incurred by the creditor in excess of default interest when the debtor defaults and is regulated under Article 122 of the Turkish Code of Obligations. The study details the legal nature of excess damages (which are considered positive damages) and their differences from similar legal institutions such as penal clauses and delay damages. Additionally, the definition and functions of money, particularly the principle of nominal value, are evaluated in terms of inflation's role in the formation of excess damages. The thesis examines common items of excess damages, such as costs incurred in pursuing the claim, damages arising from the breach of other legal relationships, and expenses incurred to replace the unpaid claim. It also reviews doctrinal debates and various judicial decisions regarding whether the loss of value of money can be considered excess damages. As a result, it was concluded that there is no factual presumption regarding the valuation of claims against inflation and, therefore, it is not possible to prove excess damages with factual presumptions. However, in terms of fixed-value debts, the creditor has a claim that is free from inflationary effects. Pursuant to the fixed value principle applicable to compensation claims, the creditor may demand the current value of the compensation without engaging in any additional proof activities.