Eserde değişiklik yapılmasını menetme yetkisi: Mimarlık projeleri ve mimarlık eserleri bakımından
Prohibition of modification of work: Regarding architectural projects and architectural works
  1. Tez No: 969446
  2. Yazar: ALARA ÇIRALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na göre eser sahibinin manevi haklarından olan eserde değişiklik yapılmasını menetme yetkisinin ilim ve edebiyat eseri olarak korunmakta olan mimarlık projeleri ile güzel sanat eseri olarak korunmakta olan mimarlık eserleri bakımından uygulanması ele alınmıştır. Bu kapsamda özellikle FSEK kapsamında mimarlık projesi, mimarlık eseri ve değişiklik yapılmasını menetme yetkisi açıklanmış ve özellikle yapılacak değişikliğin eser sahibinin fikri haklarını ihlal edeceği haller ile eser sahibi ile malikin menfaatlerinin dengelenmesi, Yargıtay kararları ve doktrindeki görüşler çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This work deals with the right to prohibition of modification of work which is a moral right under Code of Intellectual Propery No: 5846 regarding architectural projects which are protected as scientific and literary works and architectural works which are protected as works of art. Within this scope, architectural projects, architectual works and the right to prohibition of modification of work under the Code of Intellectual Property are explained and the situations which breach the right to prohibition of modification of work and reconciliation of interests of the author of the work and the proprietor are examined within the framework of doctrinal views and cases of Court of Cassation.