Yabancı dil olarak Türkçe B1 öğretim setlerinin öğretmen kılavuz kitaplarındaki beceri alanlarının yapılandırmacı yaklaşıma göre incelenmesi: Yazma örneği
An analysis of skill areas in teachers' guides of B1 level Turkish as a foreign language sets based on the constructivist approach: The case of writing
  1. Tez No: 969445
  2. Yazar: AYFER ERKESİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE DEMİREL FAKİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
Özet
Yabancı dilde yazma becerisini kazanmak, öğrencilerin dili anlamlı ve üretken bir biçimde kullanmalarını gerektiren karmaşık süreçtir. Bu süreçte, yalnızca dili doğru kullanmayı değil aynı zamanda düşünme, planlama ve ifade etme gibi bilişsel süreçlerinde geliştirilmesi beklenmektedir. Bu yönüyle hem yazma etkinliklerinin yapısı hem de bu etkinliklerin öğretmen kitaplarında nasıl uygulanacağına dair öğretmenlere sunulan yönlendirmeler büyük önem taşımaktadır. Özellikle öğrencinin öğrenme sürecinde aktif katılımını sağlayan, süreç odaklılığa dayanan yapılandırmacı öğrenme anlayışının temel ilkeleri doğrultusunda hazırlanan yazma etkinlikleri ve öğretmen rehberliği dikkatle ele alınmalıdır. Bu önemli husustan dolayı bu araştırmada, yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde kullanılan Yedi İklim ve Gazi Üniversitesi Yabancılar İçin Türkçe B1 seviyesi öğretmen kılavuz kitaplarının yazma etkinlikleri, yapılandırmacı yaklaşımın ilkelerine uygunluk açısından incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Alanyazın taraması ve uzman görüşleriyle yapılandırmacı öğrenme yaklaşımını yansıtan 20 adet değerlendirme ölçütü belirlenmiştir. Söz konusu kitaplardaki yazma etkinlikleri hazırlanan ölçütler ışığında analiz edilmiş, elde edilen veriler tablolar halinde sunulmuş ve araştırma bulgularına ulaşılmıştır. Yedi İklim Türkçe B1 Öğretmen Kitabının yazma etkinlikleri %35,11 oranında; Gazi Üniversitesi Yabancılar İçin Türkçe B1 Öğretmen Kılavuz Kitabının yazma etkinliklerinin ise %35,32 oranında yapılandırmacı yaklaşıma göre başarılı olduğu tespit edilmiştir. Her iki kitabında hazırlanan yazma etkinlikleri açısından eşit düzeyde olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda her iki kitapta yapılandırmacı yaklaşımın temel aldığı öğrencinin öğrenme sürecine aktif katılımı, yazma sürecinin çeşitli değerlendirme yollarıyla izlenmesi ve süreç odaklı öğrenme anlayışıyla tam olarak örtüşmediği tespit edilmiştir. Bunun yanında, dijital tabanlı öğrenme araçlarını ve uygulamaları kullanmaya teşvik edici nitelikte olmadığı ve öğretmen rehberliği açısından da eksik kaldığı söylenebilir. Çalışmanın sonunda elde edilen sonuçlara göre öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The acquisition of foreign language writing skills is a multifaceted process that necessitates students to utilise the language in a meaningful and productive manner. In this process, students are expected to use the language correctly and to develop cognitive processes such as thinking, planning, and expressing themselves. In this regard, the structure of writing activities and the guidance provided to teachers on how to implement these activities in teacher books are of great importance. It is imperative to meticulously deliberate upon writing activities and teacher guidance that have been meticulously prepared in accordance with the fundamental principles of constructivist learning. This pedagogical approach fosters active participation in the learning process, thereby ensuring a comprehensive and engaging educational experience. For this reason, the present study examined the writing activities in Yedi Iklim and Gazi University Turkish for Foreigners B1 level teachers' guides used in Turkish language teaching as a foreign language. These activities were examined in terms of their compliance with the principles of the constructivist approach. The document review method, one of the qualitative research designs, was used in the study. Twenty evaluation criteria reflecting the constructivist learning approach were determined through literature review and expert opinions. The writing activities in the books were analyzed in light of the prepared criteria, the data obtained were presented in tables, and the research findings were reached. It was determined that the writing activities in Yedi Iklim B1 Teacher's Guide were 35.11% successful in terms of the constructivist approach, while the writing activities in Gazi University Turkish for Foreigners B1 Teacher's Guide were 35.32% successful. The results showed that the writing activities prepared in both books were at the same level. Based on the data obtained, it was determined that the constructivist approach, which is based on the active participation of students in the learning process, the monitoring of the writing process through various assessment methods, and the process-oriented learning approach, was not fully reflected in either book. In addition, it can be said that the books did not encourage the use of digital-based learning tools and applications and were lacking in terms of teacher guidance. Recommendations were made based on the results obtained at the end of the study.