Anonim şirkette pay senedinin devri
Transfer of shares in joint stock company
- Tez No: 913520
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu yüksek lisans tezi, anonim şirkette pay senedinin devrini konu almaktadır. Üç bölümden oluşan tezde, anonim şirkette pay ve pay senedi kavramları, anonim şirketteki pay senedi türleri ve bunların devir şekilleri açıklanmıştır. Anonim şirket pay senetlerinin, hamiline yazılı pay senedi ve nama yazılı pay senedi olmak üzere iki türü mevcuttur. Çalışmada, her iki pay senedi türü açısından senetlerin hukuki nitelikleri, şekilleri ve çıkarılma şartları ayrı ayrı incelenmiştir. Her iki pay senedi türüne ilişkin ortak esaslar ile pay senetlerinin sebebe bağlılığı ele alınarak pay senetlerinin devrinde borçlandırıcı işlem ve tasarruf işlemi ayrımına değinilmiş; son bölümde devam eden açıklamalar ise, hamiline yazılı ve nama yazılı pay senetlerinin devri bakımından yalnız tasarruf işlemi yönünden yapılmıştır. Ek olarak pay senetlerinin devir şekilleri bağlamında özellikle ciro, zilyetliğin geçirilmesi ve alacağın devri konuları üzerinde durulmuştur. Bununla birlikte, 7262 sayılı Kanun ile Türk Ticaret Kanunu'na getirilmiş değişikliklerden biri olan hamiline yazılı pay senedinin Merkezi Kayıt Kuruluşu'na bildirilmesi konusu ayrıca değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis is about the transfer of shares in a joint stock company. In the thesis, which consists of three parts, the concepts of shares and share certificates in a joint stock company, the types of share certificates in a joint stock company and their types of transfer are explained. Joint stock company shares are issued in two types; bearer shares and registered shares. In terms of both types of share certificates, the legal qualifications, forms and conditions of issuance of share certificates are analyzed separately. By discussing the common principles regarding the transfer of share certificates and the reason for the share certificates, the distinction between debit transaction and disposition transaction in the transfer of share certificates is mentioned; the ongoing explanations in the third part of the study are made only in terms of disposition in terms of transfer of bearer and registered shares. In this sense, the study especially focuses on the issues of endorsement, transfer of possession and transfer of receivables in terms of the forms of transfer of share certificates. In addition, the issue of reporting bearer share certificates to the Central Registry Agency, which is one of the important changes brought to the Turkish Commercial Code by Law No. 7262, is also evaluated.