Humbert-Gaussian ışınının atmosferik türbülansta parıldama ve bit hata oranı analizi
Scintillation and bit error rate analysis of the Humbert Gaussian beam in atmospheric turbulence
  1. Tez No: 969491
  2. Yazar: BİLGEHAN ÇUBUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KHOLOUD KHALED MUSTAFA ELMABRUK, DOÇ. DR. MERT BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Atmosfer ortamında güçlü türbülans koşulları altında 6 km mesafe boyunca yayılan Humbert Gaussian ışınının, parıldama indisleri, basıklık parametresi, ışın boyutu ve bit hata oranı gibi performans ölçütleri analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında gerçekleştirilen parıldama analizi, lazer ışınının atmosferik bozulmalara karşı gösterdiği tepkinin daha detaylı incelenmesi amacıyla hem noktasal hem de güç parıldamasına odaklanılarak iki farklı kategoride gerçekleştirilmiştir. Humbert Gaussian ışının atmosfer ortamında nasıl yayıldığını anlamak amacıyla yapılan bu analiz, ışın derecesi, topolojik yük, radyal desen ve ışın yarıçapı parametrelerinin değişimi sonucunda gösterdiği performansa göre değerlendirilmektedir. Çalışma boyunca rastgele faz ekran modeli benimsenmiş olup, türbülans şiddeti Rytov varyansı kullanılarak kontrollü bir biçimde yapılandırılmıştır.Sonuçlar, radyal desen parametresinin, ışının yayılımı esnasında ışın üzerinde kritik bir etkiye sahip olmadığını, ışın derecesi ve topolojik yük parametrelerinin ışın boyutunu doğrudan etkilediğini ortaya koymaktadır. Ayrıca Humbert Gaussian ışınının ışın boyutunun yayılma mesafesi ile doğru orantılı, ışın yarıçapı ile ters orantılı olduğunu, basıklık ve parıldama parametresinin ise hem yayılma mesafesi hem de ışın yarıçapı ile doğru orantılı olduğu göstermektedir. Bit hata oranı analizine bakıldığında, belirli bir dB aralığında ışının avantajlı olduğu, belirli bir dB sonrasında ise bu avantajını kaybetmeye başladığı görülmektedir. Atmosferik türbülansın Humbert Gaussian ışını üzerindeki etkisini analiz eden bu çalışma, Serbest Alan Optik haberleşmenin potansiyel avantajlarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The performance metrics such as scintillation indices, kurtosis parameter, beam size and bit error rate of a Humbert Gaussian beam propagating over a distance of 6 km under strong turbulence conditions in the atmosphere are analyzed. The scintillation analysis was performed in two different categories, focusing on both point and power scintillation, to further investigate the response of the laser beam to atmospheric disturbances. In order to understand how the Humbert Gaussian beam propagates in the atmospheric environment, this analysis is evaluated according to its performance as a function of beam degree, topological charge, radial pattern and beam radius. Throughout the study, a random phase screen model is adopted and the turbulence intensity is structured in a controlled manner using the Rytov variance. The results show that the radial pattern parameter does not have a critical effect on the beam during propagation, while the beam degree and topological charge parameters directly affect the beam size. It also shows that the beam size of the Humbert Gaussian beam is directly proportional to the propagation distance and inversely proportional to the beam radius, while the kurtosis and scintillation parameters are directly proportional to both the propagation distance and the beam radius. The bit error rate analysis shows that the beam has an advantage within a certain dB range, and loses this advantage after a certain dB. By analyzing the effect of atmospheric turbulence on the Humbert Gaussian beam, this study demonstrates the potential advantages of Free Space Optical communications.