Sosyal medya kullanımı ve çevrimiçi alışveriş bağımlılığının sosyal hizmet bağlamında ilişkiselliğinin değerlendirilmesi
An evaluation of the interrelationship between social media use and online shopping addiction in the context of social work
  1. Tez No: 969490
  2. Yazar: ALEYNA BAYKAN BANDIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal medya kullanımı ile çevrimiçi alışveriş bağımlılığı arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu iki olgunun sosyal hizmet bağlamında nasıl kesiştiğini değerlendirmektir. Dijitalleşmenin bireylerin sosyal ve ekonomik yaşamlarını giderek daha fazla etkilediği günümüzde, bireylerin dijital alışkanlıklarının sosyal hizmet perspektifiyle anlaşılması önem kazanmaktadır. Nicel araştırma yönteminin benimsendiği çalışmada, 516 katılımcıdan anket yoluyla veri toplanmıştır. Bulgular, sosyal medya kullanımı ve çevrimiçi alışveriş bağımlılığı düzeylerinin çeşitli sosyodemografik değişkenlere göre anlamlı farklılıklar gösterdiğini ortaya koymuştur. Özellikle, geliri giderinden az olan bireylerin çevrimiçi alışveriş bağımlılığı puanları anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Yaş gruplarına göre yapılan analizlerde, genç bireylerin hem sosyal medya kullanımı hem de çevrimiçi alışveriş bağımlılığı düzeylerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet değişkeninde ise kadınların her iki değişkende de erkeklere kıyasla daha yüksek ortalamalara sahip olduğu belirlenmiştir. Yapılan regresyon analizine göre, çevrimiçi alışveriş bağımlılığı, sosyal medya kullanımının anlamlı bir yordayıcısıdır. Bu durum, sosyal medyada karşılaşılan içeriklerin bireylerin tüketim davranışlarını etkileyebileceğini göstermektedir. Elde edilen veriler, bireylerin dijital davranışlarının yalnızca kişisel tercihlerle değil; sosyal, ekonomik ve psikolojik faktörlerle de şekillendiğini ortaya koymuştur. Çalışma, sosyal hizmet alanında dijital bağımlılıklara yönelik müdahale stratejilerinin geliştirilmesi gerekliliğine dikkat çekmektedir. Özellikle gençler ve ekonomik olarak dezavantajlı gruplar için farkındalık artırıcı ve güçlendirici sosyal hizmet uygulamalarının önemine vurgu yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between social media use and online shopping addiction and to evaluate the contextual relevance of these two phenomena within the scope of social work. As digitalization increasingly shapes individuals' social and economic lives, understanding the implications of digital habits for individual well-being has become essential for effective social work practice. A quantitative research design was employed, and data were collected through surveys administered to 516 participants. The findings revealed significant differences in social media use and online shopping addiction across various sociodemographic variables. Notably, individuals whose expenses exceeded their income demonstrated significantly higher levels of online shopping addiction than those with higher income levels. Younger participants exhibited higher levels of both social media use and online shopping addiction, and women scored higher than men in both variables. Regression analysis indicated that online shopping addiction is a significant predictor of social media use, suggesting that the content encountered on social media platforms may influence individuals' consumption behaviors. The data also highlight that digital behaviors are shaped not only by personal preferences but also by social, economic, and psychological factors. Overall, the study underscores the necessity of developing intervention strategies within the field of social work to address digital addiction. It emphasizes that social workers should implement awareness-raising and empowerment-based interventions, particularly targeting youth and economically disadvantaged groups.