4,5-dihidro-N-(M-ve P-nitrofenil)-1,4 haftoksa zepinlerin sentezi ve yapılarının spectroskopik olarak aydınlatılması
Synthesis of the 4,5 dihidro-N-(M-and p-nitrofenil) 1,4-naftoxazepine's and the determination of its structure by spectroscopic
  1. Tez No: 96949
  2. Yazar: BEGENÇ KAKABAEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Bu çalışmada : 1. Naftolik Schiff bazları ( 1 64) elde edilmiştir. 2. Naftolik SchüFbazlan (164) NaBKt ile indirgenmiş amin bileşikleri (165) elde edilmiştir. 3. Aminlerin (165) kloroasetilklorür ile muamelesi sonucu acil (166) ve diaçil türevleri (169) elde edilmiştir. 4. Diaçil türevlerinden (169) bazik ortamda halka kapanması ile 1,4- naftoksazepinonlar (167) elde edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapılan I.R., U.V., 'H-N.M.R. ve 13C-N.M.R. spektrumlan ile tayin edilmiştir. CH = N OH R3 CH2 NH OH R2 (164) (165) a) Rı=R2=R3=H b) Rı=R3=H, R2=N02 c) Rı= R2=H, R3=N02 (169) (167) (166)
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work : 1. The naphtolic Schiff bases (164) were obtained. 2. The naphtolic Schiff bases (164) were reduced with NaBFU, amine compounds (165) were obtained. 3. The amines (165) were treated with C1CH2C0C1 to obtain the acyl derivatives (166), but diacyl derivatives (169) were obtained. 4. From the diacyl derivatives (169) 1,4-naphtoxazepinones (167) were obtained in base with a ring closure. The synthesised compounds (164,165,167,169) structures were determined by I.R., U.V., 'H-N.M.R. and 13C-N.M.R. spectra. CH = N on R3 CI I, Nil Oil ?^ (164) (165) a) R,=R2=R3=H b)Ri=R3=ll, R2=N02 c) Rı= RH-I, R3=N02 R. CH2- N>y o J-k- «, c=o CH2C1 I CH2C! (169) ?OH f=0^ -R, CH2CI (166) (167)